Predstava „VIše od igre“ pokazuje zašto su Srbi narod kakav jesu

Marijana Petrović avatar

Milorad Damjanović, poznati beogradski glumac, izrazio je zabrinutost zbog trenutnog stanja pozorišne umetnosti u Srbiji. U intervjuu za Tanjug, on je istakao da podilaženje beogradskoj čaršiji dovodi do sistematskog urušavanja pozorišta. Prema njegovim rečima, predstava „Više od igre“ ima za cilj da prikaže srpski mentalitet, dok on lično već godinama pokušava da vrati poeziju u javni život i umetnički prostor.

Damjanović smatra da se pozorišta, kako u Evropi tako i u Srbiji, sve više svode na rediteljski koncept. U tom kontekstu, glumcima se često oduzima kreativna sloboda, a oni postaju samo „šrafovi“ u rediteljskim vizijama. U ovom sistemu, reditelj ima jasnu predstavu o tome šta želi da postigne i kako će predstava izgledati, dok su glumci često samo izvršioci te vizije. Ovo je, prema njegovom mišljenju, problematično jer se gubi autentičnost i umetnički izraz svakog pojedinca.

U njegovoj analizi, Damjanović se osvrnuo i na to kako takav pristup utiče na kvalitet pozorišnih predstava. „Ako glumac nema prostora da doprinosi svojoj interpretaciji, onda se gubi i duša predstave“, rekao je. On veruje da je važno da glumci imaju mogućnost da unesu deo svoje ličnosti i kreativnosti u uloge koje igraju, čime bi se obogatio pozorišni izraz i iskustvo publike.

Pored toga, Damjanović naglašava da je pozorište odraz društvenih i kulturnih vrednosti jednog naroda. On smatra da je važno da predstave budu u skladu sa stvarnim životom i mentalitetom naroda, a ne da se prilagođavaju samo umetničkim konceptima koji nisu u skladu sa lokalnim običajima i tradicijom. „Ukoliko se pozorišta udalje od stvarnosti i narodne tradicije, gubi se njihova svrha i značaj“, dodao je.

Damjanović takođe ističe važnost poezije u društvenom životu. On veruje da poezija može da igra ključnu ulogu u oblikovanju svesti i vrednosti ljudi. Njegova želja je da se poezija vrati u javni diskurs, jer smatra da ona obogaćuje život i doprinosi razumevanju složenosti ljudskih emocija i iskustava. „Poezija nas podseća na to šta znači biti čovek“, izjavio je.

U svetlu ovih razmišljanja, predstava „Više od igre“ može se smatrati pokušajem da se skrene pažnja na važnost autentičnosti u pozorištu, kao i na to kako pozorišna umetnost može da reflektuje i oblikuje društvo. Damjanović se nada da će ova predstava doprineti razumevanju srpskog mentaliteta i pozvati publiku da razmišlja o ulozi pozorišta u savremenom svetu.

S obzirom na sve ove aspekte, jasno je da Milorad Damjanović nije samo glumac, već i kritičar trenutnog stanja u pozorištu i društvu. Njegovi stavovi mogu poslužiti kao podsticaj za razmišljanje o tome kako se pozorišna umetnost može unaprediti i prilagoditi potrebama i željama savremenog čoveka.

U zaključku, Damjanović poziva sve umetnike i ljubitelje pozorišta da se bore za očuvanje autentičnosti i kreativnosti u pozorištu, kako bi se stvorili uslovi u kojima će umetnost moći da se razvija i obogaćuje kulturu. Samo na taj način pozorište može ostati relevantno i značajno u svetu koji se neprestano menja.

Marijana Petrović avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije