Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije je odlučilo da produži rok za prijavu na konkurs za prijem novih pripadnika Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ), elitne formacije srpske policije. Konkurs će biti otvoren do kraja jula, a kako objašnjavaju u SAJ-u, ovo je izuzetno retka prilika za civile da se prijave, po drugi put od osnivanja jedinice 1978. godine.
SAJ je zadužen za izvršavanje najkompleksnijih zadataka visokog rizika, kako samostalno, tako i u saradnji sa drugim bezbednosnim strukturama. Goran Stojanović, pomoćnik komandanta SAJ-a za obuku, ističe da je fokus jedinice borba protiv terorizma, organizovanog kriminala, kao i zaštita života i imovine građana Srbije.
Konkurs je otvoren za sve punoletne građane Srbije starosti od 18 do 28 godina, koji imaju državljanstvo i prebivalište u Republici Srbiji, vozačku dozvolu B kategorije, kao i da ispunjavaju bezbednosne i zdravstvene uslove. Takođe, neophodna je i psihofizička spremnost za selekcionu obuku. Stojanović naglašava da se posebna pažnja posvećuje bezbednosnoj proveri, koja je obavezna za svaki angažman u MUP-u.
Selekciona obuka traje ukupno tri meseca, a prvi mesec je najintenzivniji, poznat kao „drill faza“. Tokom ovog perioda, kandidati su izolovani u nastavnom centru MUP-a koji se nalazi oko 300 kilometara od Beograda. „Radi se u potpunoj izolaciji, pod stalnim nadzorom instruktora. Postoje svi uslovi za fizičku i taktičku obuku, ali nema kontakta sa spoljnim svetom“, objašnjava Stojanović.
Konkursom je predviđen prijem 25 novih pripadnika, ali se očekuje daleko veći broj prijava. Stojanović navodi da broj prijava ne treba da obeshrabri kandidate, jer će pozvati više ljudi nego što je krajnji broj koji primaju. Na osnovu rangiranja i rezultata, biraju se najbolji kandidati. „Ko veruje u sebe, ima šansu“, naglašava on.
Organizacija stručne jedinice je podeljena u pet celina, od kojih su A, B i C timovi zaduženi za najkompleksnije operativne intervencije. Osim toga, postoji specijalistički tim koji čine vodiči službenih pasa, strelci, pirotehničari, padobranci, alpinisti i ronioci, kao i tim za borbenu podršku i dejstvo, koji se bavi logistikom i vatrenom podrškom tokom intervencija. Ova struktura omogućava jedinici da brzo i precizno reaguje u svim uslovima, bilo na zemlji, u vodi ili iz vazduha.
Stojanović takođe deli savete za kandidate. Preporučuje im da obrate pažnju na psihološko testiranje, jer mnogi kandidati ispadnu zbog nedostatka koncentracije. „Rade testove na brzinu, bez razmišljanja. To je greška“, upozorava. Pored toga, fizičke predispozicije su ključne, a testira se izdržljivost, brzina, koordinacija i sposobnost plivanja. Samo oni koji prođu sve faze dobijaju šansu da nastave obuku i eventualno postanu deo jedinice.
Nakon prijema, obuka se ne završava. Pripadnici SAJ-a prolaze redovna godišnja testiranja i obavezna stručna usavršavanja tokom cele svoje karijere. „Komandant jedinice i ministar unutrašnjih poslova svake godine potpisuju plan stručnog usavršavanja. Ako neko ne zadovolji kriterijume, automatski gubi status specijalca i biva premešten u drugu jedinicu“, naglašava Stojanović. Obuke obuhvataju sve – od taktičkih vežbi u urbanim i ruralnim uslovima, rada sa helikopterima, forsiranja reka, do ronjenja i preciznog gađanja.
Kroz ovakve rigorozne procedure, Specijalna antiteroristička jedinica nastavlja da se razvija i unapređuje, osiguravajući tako veću sigurnost građana Srbije.