Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Demo Beriša, izjavio je danas da je prioritet njegovog ministarstva uspostavljanje boljih odnosa sa opštinama Preševo, Bujanovac i Medveđa, koje se nalaze na jugu Srbije. Beriša je istakao da se trenutno radi na planu od sedam tačaka, koji je prvi put predstavljen 2013. godine, kako bi se unapredila situacija u tim opštinama gde žive Albanci.
Tokom intervjua za TV Hepi, Beriša je naglasio da su potrebe ovih opština velike i da se često osećaju zapostavljenima, ostajući „u magli između Beograda i Prištine“. On je ukazao na to da političke stranke iz tog regiona često imaju veze sa Prištinom, što dodatno komplikuje situaciju i otežava komunikaciju s Beogradom.
Ministar je takođe naveo da je povratak albanskih političkih partija u Beograd prirodan proces, ali i veoma težak zadatak. On je otkrio da njegovo imenovanje na mesto ministra predstavlja dokaz da Srbija poštuje ljudska i manjinska prava. Međutim, Beriša je priznao da poverenje Albanaca u vlasti u Beogradu nije povraćeno u očekivanoj meri.
Jedan od ključnih problema, prema njegovim rečima, jeste to što Albanci na jugu Srbije nemaju naviku da se obraćaju državnim organima. „Oni ne komuniciraju sa državnim institucijama i ne koriste svoja zakonom obezbeđena prava. Kada se pojavi politička partija koja to zloupotrebljava, dolazi do kuknjave prema Evropskoj Uniji“, rekao je Beriša, dodajući da će na jesen biti predstavljena tačna platforma sa ciljevima koje ministarstvo želi da postigne.
Kada je reč o školskim udžbenicima za manjinske zajednice, Beriša je naveo da vidi problem samo u udžbenicima iz istorije, dok su ostali predmeti standardizovani. „Matematika, fizika, geografija – sve je to isto. Ne vidim razloga zašto bi se štampale različite knjige“, kazao je ministar, ističući da će udžbenike štampati Zavod za udžbenike Republike Srbije, i da se ne može dozvoliti štampanje knjiga van Srbije.
Govoreći o društvenom dijalogu i višemesečnim blokadama, Beriša je rekao da nije tačno da su svi građani blokaderi. „Postoje načini za izlazak iz trenutne situacije jer ljudi shvataju da su na pogrešnom putu. Ne može 2.000 studenata da maltretira 17.000 studenata“, naglasio je, dodajući da je njegov cilj da razgovara sa svima koji su spremni na dijalog.
Ministar je istakao da nova vlada neće bežati od naroda i da je otvorena za komunikaciju. Beriša je izrazio nadu da će se, uz saradnju i dijalog, uspostaviti bolji odnosi između Beograda i opština na jugu Srbije, što će doprineti stabilnosti i razvoju tog regiona.
U zaključku, Beriša je poručio da su rešenja moguća i da je važno da se svi akteri uključe u proces izgradnje poverenja i saradnje. On je pozvao na aktivno učešće građana, kao i političkih predstavnika iz ovih opština, kako bi se zajednički radilo na unapređenju uslova života i rešavanju problema sa kojima se suočavaju.