Gradska biblioteka „Vuk Karadžić“ u severnom delu Kosovske Mitrovice zatvorena je, a objekat je preuzela kosovska agencija za privatizaciju. Prema informacijama dobijenim od portala Kossev, na vrata biblioteke spuštena je gvozdena rešetka, a objekat je plombiran uz nalepnicu agencije. U biblioteci se nalazi fundus od 40.000 knjiga, a direktor Nikola Elezović izjavio je da će moći da preuzme knjige i da će to učiniti naredne sedmice. Međutim, portal Kossev nije mogao da potvrdi da li je Kosovska policija bila uključena u preuzimanje objekta.
Ministarstvo kulture Republike Srbije osudilo je ovaj potez, nazivajući ga varvarskim aktom otimanja biblioteke od strane Prištine. U saopštenju se naglašava da se ovim činom nastavlja uzurpacija srpske baštine i pokušaj zatiranja srpskog identiteta na ovom delu teritorije. Ministarstvo je ukazalo na zabrinjavajući trend uništavanja pravoslavnih crkava, manastira i grobalja, što se može smatrati kulturnim genocidom nad Srbima.
U saopštenju se takođe ističe da nije slučajno što su nacisti počeli bombardovanje Beograda razaranjem Narodne biblioteke Srbije, naglašavajući da je pokušaj stvaranja „kosovske nacije“ povezan sa razaranjem kulturnih spomenika i preuzimanjem institucija kulture. Ministarstvo kulture naglašava da nasilje, krađa teritorije i progon Srba neće dovesti do stvaranja države, niti će se kulturna baština moći stvoriti uzurpacijom tuđe kulture.
„Kultura predstavlja temelj nacije i državnosti kroz vekove autentičnog stvaralaštva, odolevajući svim uzurpatorima. To je srž i štit identiteta“, navodi se u saopštenju. Ministarstvo je najavilo da će nastaviti da štiti kulturno nasleđe i omogućiti rad ustanova kulture.
Takođe, u proteklim mesecima, tzv. kosovska policija i predstavnici privremenih institucija iz Prištine upali su u više srpskih institucija i javnih komunalnih preduzeća na severu Kosova i Metohije. Ove akcije uključivale su preuzimanje Vodovoda u Kosovskoj Mitrovici i Zubinom Potoku, kao i Sportske hale u Kosovskoj Mitrovici.
Ovo preuzimanje biblioteke izazvalo je brojne reakcije među Srbima na Kosovu, koji smatraju da se nastavlja proces sistematskog uništavanja srpske kulture i identiteta. Mnogi se boje da bi ovakvi potezi mogli dodatno pogoršati već napetu situaciju u ovoj regiji, gde se etničke tenzije često inteziviraju.
Direktor biblioteke Elezović naglasio je da je fundus biblioteke od velikog značaja za kulturu i obrazovanje srpske zajednice u ovom delu Kosova. On je izrazio nadu da će knjige biti vraćene i da će biblioteka ponovo biti otvorena za javnost, ali je i istakao zabrinutost zbog trenutnog stanja.
U međuvremenu, međunarodna zajednica poziva na dijalog i mirno rešavanje pitanja na Kosovu, ali mnogi Srbi smatraju da su njihovi interesi zapostavljeni i da se ne čuje njihov glas. U svetlu ovih događaja, jasno je da će situacija na Kosovu i dalje biti kompleksna i izazovna, a sudbina srpske kulturne baštine ostaje neizvesna.
S obzirom na istorijske tenzije i konflikte, važno je da se pronađe rešenje koje će omogućiti očuvanje kulturnog identiteta svih zajednica na Kosovu. Samo kroz dijalog i razumevanje može se stvoriti stabilna budućnost koja će poštovati kulturne razlike i doprinositi pomirenju. U suprotnom, preuzimanje institucija i kulturnih dobara može dodatno produbiti već postojeće podele i sukobe.