Pristup sportu je ljudsko pravo svih zajednica

Jovana Kovačević avatar

Šefica Unmika, Karolina Zijade, izjavila je danas da je upad tzv. kosovske policije u sportski objekat u Leposaviću ozbiljno narušio pristup sportu, koji je suštinski povezan sa ljudskim pravima. U saopštenju na platformi X, Zijade je naglasila važnost javnih prostora za razvoj mladih i zajednica. „Pristup sportu je suštinski povezan sa ljudskim pravima, uključujući obrazovanje, i mora biti zaštićen za sve zajednice“, rekla je Zijade.

Ona je izrazila zabrinutost zbog dešavanja na severu Pokrajine, posebno zbog današnjih akcija u opštinskom sportskom objektu u Leposaviću. U saopštenju se navodi da Zijade pažljivo prati situaciju i poziva sve strane da „deluju uzdržano“ te se uključe u konsultacije sa lokalnom zajednicom kako bi se izbeglo ometanje pristupa uslugama i izgradilo poverenje među zajednicama.

Zijade je ponovila svoj poziv da se sva preostala pitanja reše u okviru dijaloga, ističući važnost komunikacije između različitih strana.

Upad kosovske policije u prostorije Sportsko-turističke organizacije Leposavić izazvao je brojne reakcije. Tokom akcije, u pratnji policije bili su gradonačelnik Leposavića Ljuljzim Hetemi i njegova zamenica Marina Bogojević. U tom trenutku, srpske zastave ispred zgrade su uklonjene i zamenjene zastavama tzv. Kosova, dok je tabla na ulazu u sportsku halu takođe skinuta i postavljena nova.

Ove akcije su izazvale osude i zabrinutost među lokalnim stanovništvom, koje se oseća ugroženo i isključeno iz svojih prava. Pristup sportskim sadržajima i infrastrukturnim resursima postao je simbol nesigurnosti i tenzija koje postoje u ovom delu Kosova.

Zijade je podsetila na to koliko je važno da svi mladi imaju jednake šanse za razvoj kroz sport, bez obzira na njihovu etničku pripadnost. Ovakve akcije, kao što je upad policije, dodatno polarizuju situaciju i otežavaju izgradnju međusobnog poverenja među zajednicama.

Ona je istakla da je važno da se svi akteri uključe u konstruktivne razgovore kako bi se izbegle dalje tenzije. „Svi moramo raditi zajedno na izgradnji zajedničkog prostora gde svi mogu da se osećaju bezbedno i gde će imati jednake mogućnosti“, dodala je Zijade.

U prethodnim godinama, severno Kosovo je bilo mesto čestih sukoba i napetosti između različitih etničkih zajednica. Ove tenzije su često eskalirale u fizičke sukobe i političke krize, što je dodatno otežalo život građanima.

Uzimajući u obzir sve ove okolnosti, očigledno je da je potreba za dijalogom i međusobnim razumevanjem ključna za budućnost ovog regiona. Lokalni lideri, kao i međunarodna zajednica, moraju raditi na izgradnji stabilnijih odnosa i pružanju podrške zajednicama u njihovom razvoju.

U ovom trenutku, od suštinskog je značaja da se poštuju ljudska prava i da se obezbedi pristup svim uslugama, uključujući i sport, kako bi se osiguralo da se svi građani osećaju uključeno i ravnopravno.

S obzirom na sve ove događaje, jasno je da je pred Kosovom i njegovim ljudima dug put ka pomirenju i stabilnosti. Samo kroz zajednički rad i otvorenu komunikaciju moguće je izgraditi bolju budućnost za sve.

Jovana Kovačević avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije