LJUBLJANA – Slovenačka stranka Levica je izrazila oštru kritiku povodom prisustva bivšeg premijera Janeza Janše na koncertu hrvatskog pevača Marka Perkovića Tompsona, koji je poznat po svojim pesmama koje veličaju ustaštvo. U saopštenju putem društvene mreže Fejsbuk, stranka je istakla da je prisustvo Janše na takvom događaju sramota za Sloveniju.
Levica je podsetila na istorijske zločine koje je počinio ustaški režim tokom Drugog svetskog rata, naglašavajući da je koncentracioni logor koji su vodili ustaše bio izuzetno brutalan, čak i prema standardima tog vremena. U saopštenju se navodi da su u tom logoru mučili i ubijali svoje žrtve, koristeći specijalne alate za mučenje, uključujući nož poznat kao „srbosek“.
Stranka Levica je istakla da bi bilo koji oblik podrške osobama ili organizacijama koje veličaju ustaštvo trebao da bude neprihvatljiv u savremenom društvu. Podsećajući na teške posledice koje su ustaše ostavile na mnoge narode, uključujući i slovenski, Levica je pozvala na odgovornost i osudu takvih postupaka.
Janša, koji je bio premijer Slovenije u više mandata, često se suočava sa kritikama zbog svojih političkih stavova i povezanosti sa desničarskim grupama. Njegovo prisustvo na koncertu, koji privlači publiku koja u velikoj meri podržava nacionalističke i ekstremne ideje, dodatno je pogoršalo tenzije u društvu. Ovakvi događaji obično izazivaju oštre reakcije javnosti, posebno među onima koji se protive glorifikaciji ustaštva i nacizma.
U poslednjih nekoliko godina, Slovenija se suočava sa rastućim nacionalizmom i ekstremizmom, što je dodatno iskomplikovalo odnose unutar društva. Mnogi smatraju da je važno suočiti se s ovom temom, kako bi se sprečilo ponavljanje istorijskih grešaka. Na poziv Levice, mnogi građani su se pridružili protestima protiv glorifikacije ustaškog režima i njegovih simbola, pozivajući na mir i toleranciju.
U razgovorima koji su usledili nakon incidenta, analitičari su naglasili da političari moraju biti svesni svog uticaja na društvo i potencijalne posledice svojih dela. U društvima u tranziciji, kao što je Slovenija, često se suočavaju sa izazovima kada je u pitanju suočavanje sa prošlošću. Ovakvi događaji često postaju povod za dublje rasprave o identitetu, nacionalizmu i pomirenju.
Na društvenim mrežama, reakcije su bile podeljene. Dok su neki podržavali Levicu u njihovoj borbi protiv ekstremizma, drugi su smatrali da je Janša imao pravo da prisustvuje koncertu kao običan građanin, ističući slobodu okupljanja i izražavanja. Ova debata ponovo je otvorila pitanja o granicama slobode govora i tome gde se postavlja granica između izražavanja nacionalnog ponosa i glorifikacije zločina.
Levica je ponovila svoj apel da se svi akteri u društvu, uključujući političare, moraju suočiti s odgovornošću za svoje postupke i reči. Njihova poruka je jasna: glorifikacija ustaštva ne sme imati mesto u savremenoj Sloveniji, i da je važno učiti iz prošlosti kako bi se izgradila bolja budućnost.
U svetlu ovih događaja, očekuje se da će se diskusije o temi nacionalizma, identiteta i prošlosti nastaviti, sa nadom da će društvo pronaći put ka pomirenju i razumevanju.