Crna Gora se suočava sa ozbiljnim izazovima u vezi sa prodajom ratnih brodova koji su dugi niz godina van operativne upotrebe. Ministarstvo odbrane dostiglo je tačku zastoja kada su u pitanju raketne topovnjače RTOP-404 i RTOP-406, kao i patrolni brodovi P-33 i P-34. Unatoč brojnim pokušajima da se ove pomorske jedinice prodaju, snižavanje cena nije dovelo do uspeha. Brodovi i dalje ostaju u flotilama, dok se obezbeđuju novi zahtevi za savremene mornaričke kapacitete.
Trenutno se u skladištima Vojske Crne Gore nalazi značajna količina oružja, tačnije 400,98 tona viška naoružanja. Ovo oružje je deo napora da se oslobodi prostor za nove i efikasnije sisteme, ali sudbina viška nije u potpunosti rešena. Deo ovih sredstava biće stavljen na prodaju, dok će drugi deo biti uništen, pojavljivanjem raznih neusaglašenosti samog procesa.
Tokom proteklih 16 godina, Crna Gora je prodala više od 7.000 tona ubojnih sredstava, što ukazuje na to da je tržište oružja za upotrebu i preprodaju aktivno. Ipak, mornarička plovila, koja su deo vojne infrastrukture, ostaju u lošem stanju, često izložena štetnim uticajima korozije i propadanja. U toj situaciji, angažovan je nezavisni procenjivač čiji je zadatak da izvrši novu procenu ovih brodova. Ova procena je ključna jer je stanje brodova dodatno pogoršano tokom godina, a pravilno utvrđeno stanje pomoći će ministartstvu u odluci da li je isplativo nastaviti sa resursima obnove ili finalizovati prodaju ili uništenje.
S obzirom na to da Crna Gora teži modernizaciji svojih vojnih kapaciteta, važno je da se pronađe rešenje za situaciju sa ovim ratnim brodovima. Suočavanje sa preprekama u prodaji može da odloži kako organizaciju odgovarajući vojnih jedinica, tako i pristup modernim resursima. Na kraju, svaki dan koji plovila provedu u skladištu smanjuje njihove mogućnosti za povratak u ponovnu upotrebu ili prodaju.
Fokusiranje na savremenije alternative može značiti i vremenski i finansijski gubitak, kao i potrebu za razmatranjem dugoročnih strateških planova. Tokom rešenja ovog izazova, važno je razmotriti i internacionalne opcije i moguću saradnju sa partnerima koji mogu biti zainteresovani za kupovinu ili zajedničke projekte.
Za Crnu Goru, pitanje prozvodnje ratnih brodova i trgovine oružjem otežavaju visoki troškovi održavanja opreme koja je izgubila svoju upotrebljivost. Takođe, potrebna je efikasnija komunikacija sa svim relevantnim stranama kako bi se pronašla dugotrajna rešenja. U vremenu aktuelnih globalnih sigurnosnih izazova, pravi koraci u brzoj modernizaciji i oslobađanju od zastarele opreme su neophodni od strane države kako bi se obezbedila mirnija budućnost i jača pozicija na međunarodnoj sceni.