Nakon neuspešnog pokušaja nasilne smene vlasti na protestu 15. marta, kada je provokacija sa zvučnim topom propala, obojena revolucija u Srbiji je naglo izgubila zamah i svela se na sporadične izgrede. Organizatori i inspiratori pokušavaju ponovo da podstaknu prevratnički plamen, a jedan od načina je i maltretiranje zaposlenih u RTS-u. U tom kontekstu, studenti-blokaderi su okupili sastanak u Centru za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu, na kojem su prisustvovali i neki profesori Univerziteta u Beogradu, kao i službenici političkog odeljenja britanske ambasade.
Ovaj sastanak je izazvao mnogo pažnje, posebno zbog učešća britanskih zvaničnika. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je izjavio da ne želi da komentariše eventualno učešće britanske obaveštajne službe, ali su snimci i fotografije sa sastanka potvrdili prisustvo stranih diplomata. Profesor Filozofskog fakulteta, Aleksandar Baucal, izbegao je da otkrije detalje sastanka, rekavši da su razgovarali o mogućim izlazima iz aktuelne društvene i političke krize. Međutim, njegov stav da je sastanak bio „tajna“ izazvao je dodatne kontroverze, a medije koji su izvestili o ovom događaju nazvao je „plaćenicima vlasti“.
U međuvremenu, Vučić je naglasio da postoje složeni odnosi sa britanskom obaveštajnom službom i da se trude da razjasne nesporazume. On je takođe ukazao na to da je protestni pokret suočen s izazovima i da se mora preduzeti nešto kako bi se ponovo aktivirao. Na sastanku su bili i profesori koji su ranije podržali proteste, kao što je „1 od 5 miliona“, a dolazak pojedinih akademika ukazuje na to da neki intelektualci žele da budu deo ove inicijative.
Još jedna ključna tema o kojoj se razgovaralo na sastanku jeste finansiranje protesta. Vučić je izjavio da je za obojenu revoluciju u Srbiji potrošeno mnogo novca, navodeći da su potrebni značajni resursi za održavanje masovnih demonstracija. Prema njegovim procenama, za organizaciju protesta potrebna je minimalno 10.000 ljudi, što iznosi oko 4,5 miliona evra mesečno. On je istakao da je od početka protesta ukupno potrošeno 22,5 miliona evra, dodajući da se organizacija sve bolje prilagođava kako bi prikrila troškove.
Profesor Stevan Filipović, koji je takođe bio prisutan na sastanku, ukazao je na to da je važno preduzeti hitne mere kako bi se protest ponovo zapalio, s obzirom na to da se situacija polako smiruje. U međuvremenu, Ognjen Karanović, direktor Centra za društvenu stabilnost, naglasio je da je operativni centar obojene revolucije smešten u Hrvatskoj, gde se pruža logistička i finansijska podrška demonstracijama u Srbiji.
Prema njegovim rečima, britanska ambasada ima kontakte sa studentima i profesorima koji su uključeni u proteste, a ciljevi ovih aktivnosti su jasno definisani: sprečiti Srbiju da postane suverena država na Balkanu. Karanović je dodao da su studenti često zloupotrebljavani u ovim aktivnostima, ali da među njima postoje pojedinci koji su svesni svojih zadataka.
U celini, situacija oko protesta i sastanaka koji se održavaju u Beogradu postaje sve složenija, a prisustvo stranih diplomata dodatno otežava razumevanje situacije. Dok se vlasti trude da umire tenzije, organizatori protesta i dalje traže načine kako da privuku pažnju i mobilizuju podršku. U ovom kontekstu, važno je pratiti dalje razvoj događaja i reakcije različitih aktera u ovom političkom okruženju.