Promocija srpske kinematografije na Kanskom festivalu

Marijana Petrović avatar

Kanski festival, jedan od najprestižnijih filmskih festivala na svetu, dobiće svog ovogodišnjeg pobednika na finalnoj večeri koja se održava 24. maja. Ova prestižna smotra svetske kinematografije predstavila je brojne nove filmove, a jedan od važnih događaja bio je i predstavljanje srpske produkcije kroz posebnu publikaciju, kako je naveo direktor Filmskog centra Srbije, Ivan Karl.

Karl je istakao da više ne koriste štampane publikacije, već su sve informacije o srpskom filmu objedinjene u formatu „elektronske lične karte“ koja se distribuira putem USB uređaja. Ova inovacija omogućava posetiocima paviljona Jugoistočne Evrope da dobiju sve relevantne informacije o srpskoj kinematografiji, uključujući sve što je zabeleženo i prikazano od prethodnog Kanskog festivala.

Paviljon Jugoistočne Evrope zajednički koriste Srbija, Crna Gora, Hrvatska i Bosna i Hercegovina, što omogućava bolju saradnju između ovih zemalja, koje se smatraju jedinstvenim tržištem za velike svetske produkcije. Karl naglašava da je važno da se informacije razmenjuju i da se međusobno pomaže, kako bi se svi učesnici bolje kotirali na globalnoj sceni.

Nažalost, nijedna od zemalja u ovom paviljonu nije imala predstavnika u selekciji Kanskog festivala ove godine, što je i slučaj sa Rumunijom, Bugarskom, Grčkom i Poljskom. Karl je uporedio Kanski festival sa zatvorenim klubom poput Lige šampiona u fudbalu, gde je teško ući bez snažnog lobiranja i podrške drugih zemalja. Predložio je ideju o formiranju balkanskog filmskog fonda, gde bi osam zemalja godišnje doprinosilo sredstvima i svaka od njih bi naizmenično dobijala podršku.

U poslednje vreme, Srbija je postala atraktivna filmska lokacija za strane produkcije, zahvaljujući podsticajima koje su uvele Vlada i Ministarstvo kulture. Ovi podsticaji privlače strane producente, a angažovanje lokalnih filmskih ekipa donosi značajne ekonomske koristi. Karl naglašava da jedan zadovoljan stranac povlači još nekoliko novih producenata, što samo govori o kvalitetu i potencijalu srpske filmske industrije.

Tokom festivala, predstavnici Filmskog centra Srbije razgovarali su sa direktorom Netflix-a za region, koji je već posetio Beograd i upoznat je sa aktuelnim projektima. Karl ističe da je otvaranje novih studija u Beogradu učinilo Srbiju konkurentnom u pogledu privlačenja stranih produkcija, a saradnja sa Netflix-om bi bila odlična promocija za srpsku kinematografiju.

Govoreći o favoritima za „Zlatnu palmu“, Karl je napomenuo da su predviđanja uvek teška, s obzirom na to da se prošle godine očekivala pobeda filma „Emilija Peres“, dok je nagradu osvojila „Anora“, koja je kasnije dobila i Oskara. Ove godine, moguće je da dođe do iznenađenja, a Karl smatra da bi nagradu mogli dobiti iranski reditelj Džafar Panahi ili neka od žena rediteljki.

U zaključku, Kanski festival ostaje ključna tačka susreta i saradnje za filmske radnike iz Srbije i regiona. Prikazivanje srpske kinematografije na ovakvim događajima doprinosi jačanju pozicije Srbije kao značajne filmske destinacije na globalnoj sceni. Sa strategijama za podršku i promociju, srpska kinematografija ima potencijal da se još više afirmiše u svetu filma.

Marijana Petrović avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije