Učesnici skupa sa parolom „Srbijo, Užice te zove“ održali su sinoć protest tokom kojeg su blokirali zlatiborsku magistralu koja vodi ka Crnoj Gori. Na skupu u Užicu, okupljenima se obratio rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić, što je izazvalo reakciju predsednice Skupštine Srbije, Ane Brnabić. Izvršni direktor CESID-a, Bojan Klačar, komentarisao je trenutnu političku situaciju u zemlji, rekavši da nismo ni dalje ni bliže vanrednim izborima u odnosu na 28. jun.
Rektor Đokić je na protestu istakao da je prisutan kako bi zaštitio vrednosti univerziteta kao što su sloboda mišljenja i izražavanja, čestitost i jedinstvo. Pozvao je okupljene da sa studentima istraju u borbi za institucije koje služe građanima i za društvo u kojem se živi dostojanstveno. Njegova prisutnost na protestu naišla je na osudu predsednice Skupštine, koja je sugerisala da Đokić očigledno ima druge ambicije i da dolazi vreme odgovornosti.
Klačar je, komentarišući potencijal povremenih blokada, rekao da im je cilj da zadrže mobilizatorsku energiju koja postoji na ulicama. Istakao je da bi bez protesta došlo do smanjenja protestne energije, te da je važno održati ovu energiju do trenutka raspisivanja izbora. Takođe, Klačar je komentarisao izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića o studentima i „obojenoj revoluciji“, naglašavajući da je potrebno razdvojiti političke procese od komunikacijskih izjava.
Klačar je primetio da trenutna polarizacija u društvu otežava bilo kakav dijalog između aktera. Prema njegovim rečima, izbori će biti raspisani kada vladajuća koalicija proceni da su okolnosti povoljne. On smatra da trenutno postoji strah od rasipanja poverenja i da bi vlast mogla da čeka redovan termin izbora pre nego što se odluči na vanredne izbore. Takođe, naglasio je da ne veruje da će izbori, kada se dese, biti rešenje trenutne krize bez prethodnog dijaloga o izbornim uslovima.
Na pitanje o mogućem dijalogu između studenata i vlasti, Klačar je rekao da je u ovom trenutku teško očekivati da studenti prepoznaju koristi od dijaloga. Iako bi dijalog mogao da normalizuje politički život, studenti žele da zadrže svoju protestnu energiju. On je naglasio da trenutna situacija ne ukazuje na mogućnost deeskalacije krize i da će protesti verovatno trajati do izbora.
Kada je reč o medijatorima u dijalogu, Klačar je rekao da je teško pronaći osobu koja bi bila prihvatljiva za sve strane. Smatra da trenutni rektor Đokić, iako je bio uspešan u dijalogu unutar akademskih krugova, ne može biti medijator na političkom nivou zbog polarizacije i sumnje prema njemu od strane vladajuće koalicije.
Klačar je istakao da je daleko od dobrih procena kako bi opozicija trebalo da nastupi na narednim izborima, jer ne znamo ko će biti na studentskoj listi i da li će ta lista uključiti druge opozicione stranke. Prema njegovim rečima, bez jasnih informacija o strukturi opozicije, teško je predvideti ishod budućih izbora.
Sve u svemu, događaji u Užicu i prisustvo rektora Đokića na protestu dodatno su naglasili trenutne tenzije u srpskom društvu. Politička atmosfera je i dalje napeta, a protesti se nastavljaju kao način izražavanja nezadovoljstva građana. U međuvremenu, neizvesnost oko budućih izbora i mogućih dijaloga ostaje dominantna tema u političkoj diskusiji u Srbiji.