Ruski predsednik Vladimir Putin nedavno je na Međunarodnom debatnom klubu u Sočiju govorio o situaciji u vezi sa gasom i ekonomskim sankcijama koje je Evropska unija uvela Rusiji. On je istakao da su ove sankcije zapravo doprinele poboljšanju ruskog tržišta i smanjenju zavisnosti od uvoza. Putin je naveo da gasovod Severni tok 2 ima dovoljno gasa koji može odmah da potekne ka Evropi, ali da se čeka odobrenje od nemačkih energetskih regulatora.
Putin je kritikovao energetsku politiku Evropske unije, tvrdeći da su visoke cene gasa rezultat loših odluka i nedostatka strategije u obezbeđivanju zaliha. On je naglasio da Rusija može početi sa isporukama gasa Evropi čim dobije zeleno svetlo iz Nemačke, ukazujući na to da se evropsko tržište suočava sa potencijalnim gubitkom od 70 milijardi kubnih metara gasa.
U gasovodu Severni tok 2 nalazi se 17,5 milijardi kubnih metara gasa, koji su spremni za isporuku. Putin je takođe podsetio na to da su cene energenata i klimatske promene glavni fokus današnjeg samita lidera EU u Briselu. Predsednica Evropske komisije, Urasula Fon Der Lajen, ukazala je na to da Evropa trenutno nema plan za obezbeđenje strateških rezervi gasa, što smatra ozbiljnim propustom.
Žozep Borelj, šef diplomatije EU, istakao je da trenutni rast cena energenata predstavlja geopolitičku igru koja ima svoja socijalna obeležja. U međuvremenu, Putin je naglasio da su sankcije, koje su prvobitno izazvale strah u Rusiji, zapravo doprinele jačanju domaće ekonomije, posebno u sektoru poljoprivrede.
U sektoru poljoprivrede, Rusija je prestala da se oslanja na uvoz, a izvoz ruske hrane na svetskom tržištu premašio je 25 milijardi dolara. Ova promena je, prema Putinu, rezultat pozitivnih efekata sankcija i kontramera koje je Rusija uvela.
S druge strane, u Srbiji su roditelji izrazili zabrinutost zbog predloga da sva deca od ponedeljka pređu na onlajn nastavu, ističući probleme koje bi to moglo izazvati u porodicama. Mnogi roditelji su se zapitali kako će uskladiti obaveze na poslu sa potrebom da deca uče iz kuće, što je dodatno pojačalo tenzije u društvu.
U Srbiji se takođe najavljuju nove investicije, posebno u okviru projekta Moravski koridor, koji će, kako se očekuje, privući američke kompanije. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i američki ambasador u Srbiji, Kris Godfri, obišli su radove na Moravskom koridoru i naglasili da nema građevina koje su srušene ili izgrađene slučajno. Ovaj projekat može postati ključni faktor za privlačenje stranih investicija i unapređenje infrastrukture u zemlji.
Vlasti Srbije očekuju da će Moravski koridor postati magnet za američke firme, što bi moglo doneti značajne ekonomske koristi. U tom smislu, Vučić je naglasio da je važno da se izgrade kvalitetne i trajne infrastrukture koje će omogućiti dalji razvoj i modernizaciju zemlje.
U svetlu trenutnih globalnih izazova u energetici i ekonomiji, kao i unutrašnjih pitanja u Srbiji, jasno je da se situacija razvija dinamično. Dok se Evropa suočava sa problemima u vezi sa snabdevanjem energijom, Srbija nastavlja da se fokusira na razvoj svoje infrastrukture i privlačenje stranih investicija kako bi osigurala ekonomski rast i stabilnost.