Rast proizvođačkih cena u Hrvatskoj ubrzan u junu na 1,4 odsto

Branko Simić avatar

U junu 2023. godine, Hrvatska je zabeležila porast proizvođačkih cena od 1,4 odsto u odnosu na isti mesec prošle godine, što predstavlja ubrzanje u poređenju sa majem, kada je stopa iznosila 1,2 odsto. Ove brojke, objavljene od strane Državnog zavoda za statistiku (DZS), označavaju najviši nivo proizvođačkih cena od avgusta 2023. godine.

Kada se analizira struktura cena, kapitalna dobra su zabeležila značajan skok od 2,8 odsto na godišnjem nivou, što je povećanje u odnosu na maj, kada je rast iznosio 2,5 odsto. Ovaj trend ukazuje na jaču potražnju za investicijama i proizvodnim aparatima, što može biti indikator ekonomske aktivnosti i rasta u industriji.

S druge strane, cene energije su se povećale za 0,9 odsto u junu, što predstavlja preokret u odnosu na pad od 0,4 odsto zabeležen u maju. Ovaj rast cena energije može biti rezultat globalnih tržišnih kretanja, kao i sezonskih faktora, a može uticati na troškove proizvodnje i ukupne inflacione pritiske u zemlji.

Što se tiče potrošačkih dobara, cene netrajnih potrošačkih dobara porasle su za 1,4 odsto na godišnjem nivou, dok su cene intermedijarnih proizvoda povećane za 1,5 odsto. Međutim, u oba slučaja zabeležen je sporiji tempo rasta u poređenju sa majem. Ovi podaci sugerišu da tržište potrošnje može biti pod pritiskom, što može uticati na kupovnu moć potrošača.

Nasuprot tome, cene trajnih potrošačkih dobara su pale za 0,1 odsto. Ova pojava može ukazivati na smanjenje potražnje za ovim vrstama proizvoda, što može biti rezultat ekonomske nesigurnosti ili promene u potrošačkim navikama.

Sve ove promene u cenama mogu imati značajan uticaj na ekonomsku sliku Hrvatske, kao i na buduće ekonomske politike koje će biti usmerene ka stabilizaciji inflacije i podršci ekonomskom rastu. Ekonomisti ističu da je važno pratiti ove trendove, jer oni mogu ukazivati na šire ekonomske tokove i potencijalne izazove sa kojima se Hrvatska suočava.

S obzirom na trenutne globalne ekonomske okolnosti, uključujući moguće promene u kamatnim stopama i inflaciji, Hrvatska će morati da se prilagodi i razvije strategije kako bi se uhvatila u koštac sa ovim izazovima. Očekuje se da će sledeći izveštaji i analize doneti dodatne uvide u trenutnu ekonomsku situaciju i predstojeće promene u tržištu.

Hrvatska ekonomija se suočava sa brojnim izazovima, a prateći trendove u proizvođačkim i potrošačkim cenama, vlada i ekonomisti mogu bolje razumeti dinamiku tržišta i praviti informisane odluke koje će imati dugoročne posledice na ekonomsku stabilnost zemlje.

Branko Simić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije