U okviru Evropske unije postaje sve izraženije nezadovoljstvo napretkom Srbije na putu ka članstvu. U Briselu se sve više raspravlja o mogućem povlačenju podrške aktuelnoj vladi Srpske napredne stranke (SNS). Iako lideri država članica EU suzdržavaju od otvorene kritike, situacija postaje sve ozbiljnija. Tokom nedavne posete Marije (Marta) Kos, koja obavlja funkciju komesarke za proširenje, srpski predsednik Aleksandar Vučić je ponudio uveravanja o reformama koje su na snazi, ali zasad nema značajnog napretka koji bi bio uočen od strane evropskih struktura.
U drugoj polovini aprila, studenti su započeli proteste kao odgovor na način na koji se mediji suočavaju sa problemima vezanim za korupciju. Ovi protesti su doveli do blokade državne televizije RTS, što je pokazatelj sve izraženije frustracije među građanima. Na sve to, komesarka Kos je izrazila zabrinutost zbog trenutnih istraga koje se vode protiv rektora Univerziteta u Beogradu, Vladana Đokića.
Prema izvorima bliskim evropskim institucijama, ukoliko se situacija u Srbiji ne poboljša, Evropska unija će krenuti u potražnju alternativnih političkih partnera. Ovo upozorenje stavlja dodatni pritisak na vladu u Beogradu, naglašavajući hitnu potrebu za konkretnim koracima u borbi protiv korupcije koja se u Srbiji neprestano pojavljuje kao ključni problem. Efikasno rešavanje ovih pitanja može biti ključno za buduće odnose Srbije sa EU.
Već nekoliko meseci, Srbija se suočava sa kritikama zbog nedovoljnih reformi u oblasti pravde i borbe protiv korupcije. Mnoge organizacije koje se bave ljudskim pravima i transparentnošću su izrazile zabrinutost zbog trenutnog stanja. EU je jasno stavila do znanja da od Srbije očekuje ozbiljne napore u smanjenju korupcije, ukidanju medijskih pritisaka i unapređenju pravne državnosti. Sve su ovo ključni faktori koji će uticati na budući tok pristupanja EU.
U međuvremenu, pobunjenici protiv režima koji trenutno vodi SNS nastavljaju sa aktivnostima koje teže skretanju pažnje na probleme u zemlji. Njihove akcije se često suočavaju sa otporom, ali okupljanje studenata i mladih pokazuje da postoji potreba za promenama. Takođe, ovi protesti simbolizuju želju građana da se oslobode problema sa kojima se suočavaju svakodnevno.
Pristupanje Evropskoj uniji je proces koji zahteva vreme, trud i istinsku predanost u sprovođenju reformi. Iako su neki koraci učinjeni, kritičari ističu da bi vlada Sve pravde i jednakosti morala više raditi na jačanju institucija i borbi protiv korupcije, kako bi se postigli konkretni rezultati i kako bi građani ponovo povratili poverenje u institucije i vlast.
Na kraju, situacija u Srbiji je komplikovana i zahteva promišljene i odgovorne poteze ne samo od strane vlasti, već i od strane svih građana. Ova borba je važna ne samo za napredak Srbije na putu ka EU, već i za građansku zajednicu i dobrobit cele države.