Retki zemni metali nisu i neće biti problem između Kine i EU

Branko Simić avatar

Kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji izjavio je danas tokom posete Berlinu da ne postoji razlog za zabrinutost Evrope u vezi sa ograničenjima izvoza retkih zemnih elemenata. On je naglasio da je standardna praksa kontrolisati izvoz roba dvostruke namene i da će potrebe Evropske unije biti zadovoljene ukoliko se podnesu odgovarajući zahtevi. Ove izjave su date na zajedničkoj konferenciji za novinare sa nemačkim kolegom Johanom Vadefulom, u okviru evropske turneje koja ima za cilj da postavi temelje za predstojeći samit lidera EU i Kine.

Vang Ji je istakao da retki zemni elementi nisu bili, niti će ikada biti izvor sukoba između Kine i Evrope, naročito ne između Kine i Nemačke. Naglasio je da su zakonski zahtevi neophodni za normalno funkcionisanje izvoza i da Kina ima kapacitete da zadovolji potražnju. Kina je, naime, lider u globalnoj industriji retkih zemnih elemenata, kontrolišući više od 90 odsto kapaciteta za njihovu preradu, što ih čini ključnim igračem u proizvodnji raznih proizvoda, od automobila do elektronike.

Ova izjava dolazi u trenutku kada je Kina uvela ograničenja na izvoz retkih zemnih elemenata još u aprilu. Ova ograničenja zahtevaju od izvoznika da dobiju licencu od kineskih vlasti, što je izazvalo zabrinutost među evropskim zemljama, posebno Nemačkom. Nemački ministar spoljnih poslova Johan Vadeful izrazio je svoju zabrinutost zbog ovih mera, naglašavajući da ona narušava imidž Kine kao pouzdanog trgovinskog partnera.

Vadeful je takođe rekao da su se on i Vang Ji dogovorili da rade na pronalaženju održivih rešenja koja će smiriti napetosti između Kine i Evrope. Ova izjava ukazuje na to da se Berlin i Peking suočavaju sa izazovima u trgovinskim odnosima, ali da su oboje spremni da razgovaraju i traže načine za dalju saradnju.

Pored razgovora o trgovinskim pitanjima, ministri su se dotakli i drugih važnih globalnih tema. Diskutovali su o ruskoj invaziji na Ukrajinu, situaciji u Tajvanu i krizi na Bliskom Istoku. Vadeful je naglasio verovanje da Kina može igrati konstruktivnu ulogu u vezi sa Iranom, što može doprineti stabilizaciji situacije u toj regiji.

Kina se suočava sa sve većim pritiscima sa Zapada zbog svojih trgovinskih praksi i politike prema ljudskim pravima. Ograničenja na izvoz retkih zemnih elemenata dodatno komplikuju odnose, a evropski lideri često izražavaju zabrinutost zbog prekomerne zavisnosti od kineskih resursa. U tom kontekstu, Vang Ji je naglasio da Kina i dalje želi da bude pouzdan partner, ali da očekuje da evropske zemlje poštuju zakonske procedure.

Evropska unija, s druge strane, nastoji da diversifikuje svoje izvore snabdevanja retkim zemnim elementima kako bi smanjila zavisnost od Kine. U tom smislu, evropski lideri istražuju mogućnosti saradnje sa zemljama kao što su Australija i Sjedinjene Američke Države, koje takođe imaju značajne resurse ovih kritičnih materijala.

Ova situacija odražava širu dinamiku u globalnoj ekonomiji, gde se zemlje bore za strateške resurse u svetu koji postaje sve više multipolaran. Na samitu EU i Kine, koji se očekuje do kraja jula, očekuje se da će se razgovarati o ovim pitanjima, ali i o drugim temama od zajedničkog interesa, kao što su klimatske promene i međunarodna sigurnost.

U svetlu svih ovih izazova, jasno je da će odnosi između Kine i Evrope biti pod stalnim pritiskom, ali i da postoji volja za dijalogom i saradnjom. Vang Ji i Vadeful ostavili su otvorena vrata za buduće razgovore, što može biti ključ za iznalaženje rešenja u ovom složenom globalnom okruženju.

Branko Simić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije