Miomir Petrović je nedavno predstavio svoj novi roman „Dionizije 1941: Moguća istorija Ivana Petrovića“, koji se bavi temom grčkog boga Dionisa i postavlja pitanja o prirodi glume i profesionalizmu u svetu umetnosti. Ova knjiga, koja je objavljena u izdanju Lagune, predstavljena je u knjižari „Delfi“ u Studentskom kulturnom centru u Beogradu, pred brojnim posetiocima.
Dionis, kao najmlađe grčko božanstvo, ima kompleksnu prirodu; on je i muški i ženski, bog uživanja, vina, ali i zaštitnik glumaca. Ovaj aspekt Dionisa igra ključnu ulogu u Petrovićevom romanu, koji istražuje kako se umetnost i život prepliću kroz priču o Svetislavu Ivanu Petroviću, srpskom glumcu koji je ostavio značajan trag u filmskoj industriji tokom prve polovine 20. veka.
Petrović naglašava da pitanje „šta je glumac“ predstavlja drugi nivo njegovog romana. Kroz lik Svetislava Ivana Petrovića, koji je igrao u nemačkim, mađarskim i američkim filmovima, autor se bavi temama identiteta i samopouzdanja, kao i izazovima s kojima se umetnici suočavaju. U ovom kontekstu, roman se može smatrati i studijom o identitetu u umetnosti, kao i odrazom društvenih i kulturnih promena koje su se dešavale u to vreme.
Roman „Dionizije 1941“ istražuje granice između stvarnosti i fikcije, kao i način na koji umetnost može oblikovati našu percepciju stvarnosti. Petrović se oslanja na istorijske događaje i likove, ali dodaje fiktivne elemente kako bi stvorio dublju narativnu složenost. U ovom smislu, delo postaje ne samo biografska studija, već i filozofsko razmatranje o postojanju umetnika i njihovom mestu u društvu.
U razgovoru o umetnosti, Petrović ističe kako se kroz lik Dionisa može gledati na umetnost kao na oblik oslobađanja i uživanja, ali i kao na odgovornost koju umetnici imaju prema društvu. On postavlja pitanje granice profesionalizma, odnosno da li umetnici treba da se prilagode komercijalnim zahtevima ili da ostanu verni svojim umetničkim vizijama.
Roman takođe istražuje i temu kulturne raznolikosti, jer je Svetislav Ivan Petrović bio umetnik koji je delovao u različitim kulturnim kontekstima. Njegova sposobnost da se prilagodi različitim sredinama i stilovima igranja otvara diskusiju o univerzalnosti umetnosti i njenoj sposobnosti da prevaziđe jezičke i kulturne barijere.
Petrović se nada da će čitaoci kroz njegov roman dobiti dublje razumevanje kako umetnost može odražavati, ali i oblikovati društvo. On želi da inspiriše mlade umetnike, kao i one koji se bave glumom, da istraže svoja lična iskustva i identitete, kao i da se suoče sa izazovima koje donosi umetnička karijera.
U zaključku, „Dionizije 1941: Moguća istorija Ivana Petrovića“ predstavlja značajno delo koje se bavi kompleksnim pitanjima umetnosti, identiteta i profesionalizma. Kroz priču o Svetislavu Ivanu Petroviću, Miomir Petrović stvara most između prošlosti i sadašnjosti, pozivajući čitaoce na razmišljanje o važnosti umetnosti u oblikovanju našeg društva i identiteta. Ovaj roman ne samo da istražuje život jednog umetnika, već i postavlja pitanja koja su relevantna za sve nas u savremenom svetu, gde se granice između umetnosti i života često zamagljuju.