Beograd – Roman „Učeni mačak“ Branka V. Radičevića, objavljen od strane izdavačke kuće „Pčelica“, obeležava sto godina od rođenja ovog značajnog srpskog književnika. Ovaj roman, prvi put objavljen 1957. godine, prati avanture mačka sa velikim brkovima i belim krznom, koji je obučen u odelo, kravatu i kaput.
U središtu priče nalazi se mačak koji, iako je školovan i obučen, suočava se sa izazovima i poteškoćama koje savremeno društvo postavlja pred pojedinca. Kroz razne dogodovštine, roman istražuje teme prijateljstva, samoproučavanja i životnih okolnosti koje oblikuju našu sudbinu. Ovaj delikatno ispričan narativ pruža čitaocima mogućnost da se poistovete s likovima i njihovim borbama, čineći ga univerzalnim u svom apelu.
Branko V. Radičević, rođen 1925. godine u Čačku, bio je pesnik, romanopisac, etnolog i novinar. Njegovo opsežno književno delo uključuje mnoge knjige za decu, monografije i antologije. Osim književnosti, Radičević je bio i značajan organizator kulturnih manifestacija. Utemeljio je pesničku manifestaciju „Disovo proleće“ u Čačku, kao i Dragačevski sabor trubača u Guči, koji su postali važne tačke okupljanja umetnika i ljubitelja muzike.
Tokom svoje karijere, Radičević je istraživao i zabeležio bogatstvo srpske etnografije. Od polovine šezdesetih godina prošlog veka, većinu vremena provodio je u Ovčar banji, gde je, kroz razgovore sa meštanima, prikupljao etnografske podatke. Ovi zapisi su kasnije objavljeni u četiri knjige pod nazivom „Sujeverice i druge reči“ (1990-1999), čime je doprineo očuvanju srpske kulturne baštine.
Roman „Učeni mačak“ se ne može posmatrati samo kao dečija literatura; on nosi dublje poruke o ljudskom iskustvu i dilemama sa kojima se svi suočavamo. Njegov lik, mačak u odelu, simbolizuje potrebu za prilagođavanjem i preživljavanjem u svetu koji nije uvek prijateljski nastrojen. Kroz humor i ironiju, Radičević uspeva da prenese složene ideje na način koji je pristupačan i zabavan mladim čitaocima.
U savremenom društvu, gde se često suočavamo sa pritiscima i očekivanjima, „Učeni mačak“ ostaje relevantan kao podsećanje na važnost prijateljstva i ličnog rasta. Ova knjiga može poslužiti kao inspiracija mladima da istražuju svoje identitete i vrednosti, dok istovremeno razvijaju empatiju za druge.
Ove godine, u čast stogodišnjice od Radičevićevog rođenja, izdavačka kuća „Pčelica“ ponovo donosi ovaj klasik čitaocima, pružajući priliku novim generacijama da se upoznaju sa bogatstvom srpske književnosti. „Učeni mačak“ ne predstavlja samo putovanje kroz avanture jednog mačka, već i putovanje kroz živote svih nas, ispunjeno lekcijama i mudrostima koje se prenose s kolena na koleno.
U svetu koji se brzo menja, gde se često zaboravljaju vrednosti kao što su prijateljstvo i zajedništvo, Radičevićev roman nudi oazu razumevanja i topline. Njegova sposobnost da meša fantaziju sa realnošću čini „Učenog mačka“ bezvremenskim delom koje će nastaviti da inspiriše i edukuje čitaoce.
S obzirom na savremene izazove, ova knjiga može biti izuzetno korisna u pomaganju mladima da se suoče sa sopstvenim dilemama i da pronađu svoje mesto u svetu. „Učeni mačak“ ostaje svetionik nade i hrabrosti, podstičući nas da nikada ne odustajemo od svojih snova i identiteta.