Ekonomski i trgovinski razgovori delegacija Kine i Sjedinjenih Američkih Država nastavljeni su danas u Ženevi, nakon kratke pauze posle jutrošnjih razgovora koji su trajali oko dva sata, izvestili su kineski državni mediji. Kinesku delegaciju predvodi zamenik premijera He Lifeng, dok američku delegaciju vodi ministar finansija Skot Besent. Ovaj sastanak dolazi u kontekstu rastućih tenzija između dve najveće svetske ekonomije, usled povećanja carina na uvoz robe koje su sada veće od 100 procenata.
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je pre nekoliko dana da mu se carina od 80 procenata na uvoz kineske robe „čini ispravnom“, što predstavlja prvi put da je izneo konkretnu alternativu carinama od 145 procenata koje su na snagu stupile na uvoz kineskih proizvoda. Tramp je takođe sugerisao da je inicijativa za razgovore o smanjenju carina došla sa kineske strane.
Danas je, međutim, zabeležen prekid razgovora, jer su članovi delegacija SAD i Kine napustili mesto održavanja sastanka u Ženevi. Prema izveštajima, očevici su primetili kako predstavnici obe delegacije izlaze iz zgrade, a informacije o mogućim pomacima ili nastavku razgovora još uvek nisu dostupne.
Kineski mediji su ranije izvestili da se He Lifeng sastao sa Besentom u Ženevi. Ovaj sastanak predstavlja prve javno potvrđene direktne razgovore između dve zemlje otkako je Tramp uveo carine od 145 procenata na kinesku robu, što je izazvalo odgovor Kine u obliku carina od 125 procenata na mnoge američke proizvode, kao i novih ograničenja izvoza retkih metala.
Očekuje se i učešće američkog trgovinskog predstavnika Džejmsona Grira, koji će biti deo ove važne diskusije. Pregovori su od ključnog značaja s obzirom na to da se odnosi između Kine i SAD-a suočavaju sa mnogim izazovima, uključujući trgovinske nesuglasice, pitanja tehnologije i regionalne stabilnosti.
U svetlu svih ovih dešavanja, analitičari ističu da je važno da se strane vrate za pregovarački sto kako bi se izbegle dalje eskalacije i pronašli zajednički interesi koji bi mogli da doprinesu stabilnosti globalne ekonomije. Trgovinski rat između Kine i SAD-a već je imao značajan uticaj na globalna tržišta, a nastavak pregovora može biti ključan za ublažavanje tih tenzija.
Pitanja koja su na dnevnom redu uključuju razne aspekte trgovinskih odnosa, kao što su carine, propisi o izvozu i uvozu, kao i pitanja intelektualne svojine. S obzirom na kompleksnost ovih tema, očekuje se da će razgovori trajati nekoliko dana, a mnogi se nadaju da će dovesti do pozitivnih rešenja.
Dok se svet suočava sa brojnim izazovima u ekonomiji, nastavak ovih razgovora je od suštinskog značaja za globalnu stabilnost i prosperitet. Mnogi ekonomisti smatraju da su saradnja i dijalog između velikih sila, kao što su Kina i SAD, ključni za rešavanje globalnih ekonomskih problema i izgradnju međusobnog poverenja.
Uzimajući u obzir sve ove aspekte, pažnja svetske javnosti biće usmerena ka Ženevi, gde se nadaju da će se postici konstruktivni dogovori koji će doprineti stabilnosti i prosperitetu obe zemlje, ali i globalnoj ekonomiji u celini.