Mihailo Rosić (69), koji je 20. jula oko 20 časova, u svojoj kući u Obajgori kod Bajine Bašte ubio bivšu ženu Anu Sergejevu Rosić (46), rusku državljanku, i njihovog sedmogodišnjeg sina, a potom izvršio samoubistvo, sahranjen je na porodičnom groblju u rodnom selu. Sahranu su obavili članovi porodice, uključujući ćerku iz prvog braka i sestru, dok su komšije izrazile nevoljnost da prisustvuju ovom tragičnom događaju.
Tela ubijenih majke i sina trenutno se nalaze u hladnjači, a lokalne vlasti su u kontaktu sa ruskom ambasadom kako bi se utvrdilo da li će njihova porodica iz Rusije preuzeti tela i organizovati sahranu. „Još nemamo odgovor, a ako porodica ne preuzme tela, opština Bajina Bašta će ih sahraniti o svom trošku,“ izjavio je Milenko Ordagić, predsednik opštine Bajina Bašta.
Ovaj incident je izazvao veliku tugu među stanovnicima Bajine Bašte, ali i širom Srbije, zbog čega je juče bio proglašen Dan žalosti. U poslednje vreme, Mihailo i Ana su imali ozbiljnih problema u braku, a postupak razvoda je bio u toku. Ana je ranije prijavljivala Mihaila za nasilje, što je dovelo do njegove osude u aprilu ove godine, kada je dobio šest meseci uslovnog zatvora sa rokom provere od godinu dana.
Ova tragedija se desila u trenutku kada su se mnogi nadali da će se situacija između para smiriti. Svedoci tvrde da je porodica Rosić delovala kao normalna, ali su se iza zatvorenih vrata dešavali dramatični događaji. Ubijena Ana bila je poznata po svojoj ljubaznosti i nije zaslužila ovakav tragičan kraj, smatraju njeni prijatelji i poznanici.
Komšije su takođe izrazile zabrinutost zbog nasilja u porodici, a ovaj slučaj je ponovo otvorio pitanje o zaštiti žrtava nasilja u porodici i važnosti pravovremenih reakcija nadležnih institucija. Mnogi smatraju da je potrebno uvesti dodatne mere zaštite za žrtve nasilja, kako bi se sprečili slični incidenti u budućnosti.
U međuvremenu, lokalne vlasti i organizacije za zaštitu žena pozvale su na hitnu akciju kako bi se obezbedila sigurnost i zaštita za sve žene koje su izložene nasilju. „Moramo učiniti više kako bismo osigurali da se ovakve tragedije više ne ponove,“ istakli su predstavnici lokalnih nevladinih organizacija.
Takođe, ovaj događaj je podstakao i širu javnu raspravu o mentalnom zdravlju i potrebama za podrškom osobama koje se suočavaju sa emocionalnim i psihološkim problemima, a koje mogu dovesti do ovakvih tragičnih ishoda. U svetlu ove tragedije, postavlja se pitanje kako bolje podržati porodice koje se suočavaju sa unutrašnjim problemima pre nego što postanu nepopravljive.