Sančez pozvao na evropsko jedinstvo zbog “neopravdanih“ carina SAD

Branko Simić avatar

Španski premijer Pedro Sančez je danas izjavio da su američke carine od 30% na uvoz iz Evropske unije „neopravdane“ i pozvao na jedinstvo među evropskim zemljama kako bi se postigao trgovinski dogovor sa Sjedinjenim Američkim Državama. U objavi na društvenoj mreži X, Sančez je naglasio da „ekonomska otvorenost i trgovina stvaraju prosperitet, dok neopravdane carine uništavaju to“. On je izrazio podršku Evropskoj komisiji u njenim naporima da postigne sporazum sa SAD pre roka od 1. avgusta.

Tramp je ranije danas najavio uvođenje carina od 30% na svu robu koja se uvozi iz EU i Meksika, objavljujući kopije pisama koja je poslao predsednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen i predsednici Meksika Klaudiji Šajnbaum. Sančez je pozvao na zajedničku snagu evropskih zemalja, rekavši: „Ujedinjeni, mi Evropljani činimo najveći trgovinski blok na svetu. Hajde da iskoristimo tu snagu da postignemo pravedan sporazum.“

Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto je takođe kritikovao nove carine iz SAD, sugerišući da one pokazuju nesposobnost rukovodstva u Briselu. On je istakao da je vreme za „patriotski zaokret“ i da bi evropske zemlje trebalo da smanje carine prema Sjedinjenim Američkim Državama kako bi se zaštitili njihovi interesi. Sijarto je naglasio da je nesposobnost Evropske komisije da ispregovara povoljan trgovinski sporazum sa američkom administracijom dovela do štete za evropsku privredu.

Predsednik Evropskog saveta Antonio Košta je izjavio da EU ostaje „čvrsta, ujedinjena i spremna da zaštiti“ svoje interese. On je upozorio da carine mogu povećati inflaciju i ometati ekonomski rast, dodajući da će EU nastaviti da gradi snažna trgovinska partnerstva širom sveta.

Ursula fon der Lajen, predsednica Evropske komisije, upozorila je da će američke carine negativno uticati na preduzeća, potrošače i pacijente sa obe strane Atlantika. Ona je naglasila da će EU nastaviti da radi na postizanju sporazuma do 1. avgusta, ali je istovremeno naglasila da su spremni da zaštite interese EU kroz proporcionalne kontramere.

Reakcije na Trampovu odluku o uvođenju carina stigle su i iz Italije, Holandije i Nemačke. Italijanska premijerka Đorđa Meloni je izrazila uverenje da je moguće postići „pošten sporazum“ sa SAD, dok je holandski premijer Dik Shof ocenio da su carine zabrinjavajuće i da ne predstavljaju pravi put. Njegova poruka je bila da EU mora ostati jedinstvena u svojim naporima da postigne obostrano koristan ishod.

Savez nemačke industrije (BDI) je pozvao na hitne razgovore kako bi se rešile sve veće trgovinske tenzije, ističući da Trampova odluka predstavlja alarmantan signal za industriju sa obe strane Atlantika. BDI je apelovao na nemačku vladu, Evropsku komisiju i američku administraciju da pristupe dijalogu kako bi se izbegla dalja eskalacija situacije.

Meksička vlada je takođe osudila Trampovu odluku, smatrajući da je to nepravedan tretman. Meksičko Ministarstvo spoljnih poslova naglasilo je da se pregovori o zaštiti preduzeća i radnih mesta nastavljaju, uprkos novim carinama koje će stupiti na snagu 1. avgusta. Ova odluka, kako su naveli, deo je sveobuhvatne promene u trgovinskoj politici SAD.

Na kraju, Tramp je ponovio da će carine od 30% na robu iz EU i Meksika stupiti na snagu 1. avgusta, što dodatno komplikuje već napete trgovinske odnose između SAD i Evropske unije. Očekuje se da će ove mere imati značajan uticaj na ekonomiju i trgovinske tokove između ovih regiona, što može dovesti do daljih političkih i ekonomskih reperkusija.

Branko Simić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije