Beograd – Troje osumnjičenih za izvršenje više koruptivnih krivičnih dela u Agenciji za bezbednost saobraćaja (ABS) saslušani su danas pred Posebnim odeljenjem za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu. Ova akcija je deo šire istrage koja se bavi zloupotrebama u institucijama koje su zadužene za sigurnost saobraćaja.
Na osnovu naredbe o sprovođenju istrage, osumnjičenima se stavljaju na teret teže optužbe, uključujući zloupotrebu službenog položaja, trgovinu uticajem i primanje mita. Ove aktivnosti su posebno zabrinjavajuće jer se tiču bezbednosti na putevima, što direktno utiče na život i zdravlje građana.
Pomoćnik direktora Agencije za bezbednost saobraćaja, Svetlana M., iznela je svoju odbranu tokom saslušanja, dok su se ostali zaposleni u Agenciji, Petar J. i Aleksandar R., branili ćutanjem, koristeći pravo da ne iznose odbranu. Ova taktika branjenja može ukazivati na strategiju odbrane koja se oslanja na mogućnost da se izbegnu dalja pitanja ili priznanja krivice.
Tužilaštvo je, nakon saslušanja, predložilo sudiji za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu da osumnjičenima Petru J. i Aleksandru R. odredi pritvor. Ovaj zahtev je obrazložen potrebom da se spreči mogućnost uticaja na svedoke i ponavljanje krivičnih dela u kratkom vremenskom periodu. Ovaj pristup ukazuje na ozbiljnost optužbi i na to da tužilaštvo smatra da postoji rizik od mogućeg ometanja istrage.
Prema informacijama koje su dostupne, sumnja se da je Petar J. kao službeno lice, u periodu od 8. jula 2024. godine do 21. oktobra 2024. godine, iskorišćavao svoja službena ovlašćenja kako bi pribavio i prosledio pitanja i tačne odgovore testa na ispitu unapređenja znanja iz oblasti bezbednosti saobraćaja. Ovaj ispit je organizovan od strane Agencije za bezbednost saobraćaja i bio je usmeren na lica kojima je oduzeta vozačka dozvola.
Svetlana M. i Aleksandar R. su dalje prosledili tačne odgovore testa drugim licima, što je omogućilo tim licima da dobiju korist u vidu saznanja tačnih odgovora na određena pitanja pre početka polaganja ispita. Ova praksa ne samo da je protivzakonita već predstavlja ozbiljan udar na integritet sistema koji osigurava bezbednost saobraćaja, jer omogućava onima koji su prekršili pravila da na nepošten način povrate svoja prava na upravljanje motornim vozilima.
Istraga ovih koruptivnih dela ima šire posledice, jer ukazuje na potencijalne sistemske probleme unutar Agencije za bezbednost saobraćaja. Korupcija u ovim institucijama može dovesti do smanjenja poverenja građana u javne službe, kao i do povećanja rizika od saobraćajnih nesreća. Kroz zloupotrebu položaja, pojedinci ne samo da ugrožavaju bezbednost drugih, već i podrivaju temelje pravnog sistema.
U društvu u kojem se očekuje da institucije deluju u interesu građana, ovakvi slučajevi korupcije predstavljaju ozbiljan izazov. Potrebno je da se uspostave efikasni mehanizmi za kontrolu i nadzor unutar javnih službi kako bi se sprečili slični incidenti u budućnosti. Takođe, važno je da se uspostavi jasna pravna odgovornost za one koji zloupotrebljavaju svoj položaj.
S obzirom na ozbiljnost optužbi i potencijalne posledice koje ovakva dela imaju na društvo, očekuje se da će javnost pažljivo pratiti razvoj ove situacije. Istraga će verovatno otvoriti i dodatna pitanja o funkcionisanju Agencije za bezbednost saobraćaja i o potrebnim reformama koje bi mogle doprineti smanjenju korupcije u ovom sektoru. Na kraju, borba protiv korupcije zahteva zajednički napor svih nivoa vlasti i društva u celini.