Elektroprivrede Srbije i Crne Gore započinju snažniju saradnju, što je od velike važnosti za energetsku stabilnost i bezbednost obe države, kao i čitavog regiona. Ova saradnja je istaknuta na sastanku koji je održan u Beogradu između Milorada Grčića, v. d. direktora „Elektroprivrede Srbije“ i Milutina Đukanovića, predsednika Odbora direktora „Elektroprivrede Crne Gore“.
Milorad Grčić je naglasio da je ova saradnja ključna za budućnost stabilnosti proizvodnje i snabdevanja električnom energijom, posebno u svetlu trenutne energetske krize koja pogađa Evropu i ceo svet. Grčić je takođe ukazao na važnost projekta hidroelektrane Komarnica, koji je započet pre više od četiri decenije, ali je ponovo pokrenut pre dve i po godine sporazumom između EPCG i EPS. Prema njegovim rečima, na ovom projektu je do sada urađeno mnogo, uključujući izradu studije i idejnog projekta.
Hidroelektrana „Komarnica“ biće smeštena na teritoriji Crne Gore, sa planiranom instalisanom snagom od 155 megavata. Očekivana vrednost investicije iznosi oko 265 miliona evra, od čega će 51 odsto finansirati EPCG, dok će 49 odsto biti obezbeđeno od strane EPS. Grčić je izjavio da je početak realizacije ovog projekta veoma blizu i da se uklapa u planove za povećanje kapaciteta za proizvodnju zelene energije, uz istovremeno očuvanje termo sektora.
Milutin Đukanović, predsednik Odbora direktora EPCG, istakao je da „energetika nema granice“ i da je važno da se svi projekti od zajedničkog interesa realizuju što pre. On je ukazao na ubrzanu energetsku tranziciju i rastuće cene energenata koje izazivaju zabrinutost, napominjući da bi zatvaranje u sopstvene okvire bilo pogubno. Đukanović je izrazio uverenje da će rukovodstva EPCG i EPS ne samo da započnu, već i da uspešno realizuju projekat hidroelektrane „Komarnica“.
On je takođe naglasio da je cilj da elektroprivreda postane lokomotiva razvoja čitave Crne Gore, a saradnja sa „Elektroprivredom Srbije“ dodatno pojačava to uverenje. Prema njegovim rečima, postoji dobra saradnja i sa Elektroprivredom Republike Srpske, a planira se i izgradnja hidroelektrane „Kruševo“. U razgovorima sa Republikom Srpskom je i zajednička izgradnja hidroelektrane Sutorina/Boka. Đukanović je naglasio da se ovim projektima brišu granice i izrazio uverenje da će ideja otvorenog Balkana najpre zaživeti u oblasti energetike.
Na kraju sastanka, Đukanović je pozvao Grčića da poseti EPCG kako bi se još aktivnije bavili drugim projektima koji će doprineti razvoju odnosa između dve elektroprivrede, ali i država Srbije i Crne Gore.
Sastanku su prisustvovali i ključni članovi timova iz obe kompanije, uključujući Vladimira Markovića, izvršnog direktora za razvoj strateških projekata JP EPS, Dragana Vlaisavljevića, izvršnog direktora za trgovinu energijom, Sava Bezmarevića, izvršnog direktora za proizvodnju energije, Igora Smiljkovića, direktora Sektora za ključne investicione projekte, i Aleksandra Jakovljevića, direktora Sektora za strategiju JP EPS.
Ova nova saradnja između Elektroprivrede Srbije i Crne Gore predstavlja značajan korak ka jačanju energetskih kapaciteta i stabilnosti u regionu, kao i potpunoj integraciji energetskih resursa. U svetlu izazova koji donosi energetska kriza, ovakvi projekti su od suštinskog značaja za budućnost i održivost energetskih sistema obe zemlje.