Sastanak Macute s predstavnicima Univerziteta završen

Jovana Kovačević avatar

Sastanak predsednika Vlade Srbije Đure Macuta sa predstavnicima Univerziteta u Beogradu završen je bez zvaničnih izjava, ali su učesnici izrazili nadu u konstruktivni dijalog. Dekan Hemijskog fakulteta Goran Roglić rekao je za agenciju FoNet da ne želi da komentariše razgovore, naglašavajući da se očekuje zvanično saopštenje o ishodu sastanka.

Prema informacijama koje je prenela agencija FoNet, premijer Macut je pristao na uslov koji je postavio rektor Univerziteta Vladan Đokić, koji je zahtevao da na sastanku bude još pet predstavnika Univerziteta, uključujući prorektora i četiri dekana, koji predstavljaju svaku grupaciju fakulteta: medicinski, društveno-humanistički, prirodno-matematički i tehničko-tehnološki.

Rektor Đokić je u utorak najavio da će na sastanku izložiti dokument pod nazivom „Platforma Univerziteta u Beogradu“, koji bi trebao poslužiti kao polazište za razgovor sa predstavnicima nadležnih organa i institucija. Ovaj dokument sadrži ključne tačke koje se odnose na unapređenje visokog obrazovanja u Srbiji i rešavanje dugogodišnjih problema sa kojima se suočava akademska zajednica.

„Nadam se da će dijalog biti iskorak u pravcu rešavanja nagomilanih, višedecenijskih problema u visokom obrazovanju i doprineti neophodnoj promeni atmosfere rada i smirivanju tenzija između svih društvenih činilaca“, izjavio je Đokić pre sastanka, naglašavajući značaj otvorene komunikacije između univerziteta i vlade.

Ovaj sastanak dolazi u trenutku kada se u Srbiji sve više postavlja pitanje kvaliteta obrazovanja i uslova rada na univerzitetima. Mnogi akademci i studenti izražavaju zabrinutost zbog nedostatka sredstava, nedovoljnih plata i opšteg nezadovoljstva unutar obrazovnog sistema. Očekuje se da će razgovori između vlade i predstavnika univerziteta otvoriti put ka rešenju ovih problema.

Predstavnici univerziteta veruju da je neophodno uspostaviti dijalog koji bi omogućio zajedničko delovanje u cilju poboljšanja obrazovanja i istraživačkih kapaciteta. U tom smislu, platforma koju je pripremio rektor Đokić sadrži predloge za reforme koje bi mogle da doprinesu modernizaciji obrazovnog sistema i jačanju autonomije univerziteta.

Izvori bliski sastanku navode da su učesnici razgovarali o različitim temama, uključujući finansiranje obrazovanja, istraživačke projekte i saradnju sa privredom. Postoji nada da će ovaj dijalog rezultirati konkretnim merama koje će poboljšati položaj akademske zajednice i omogućiti bolje uslove za studente i profesore.

S obzirom na to da je visoko obrazovanje u Srbiji suočeno sa brojnim izazovima, uključujući odlazak mladih stručnjaka u inostranstvo, ovaj sastanak se može smatrati prvim korakom ka pronalaženju rešenja. Predstavnici univerziteta ističu da je neophodno raditi na stvaranju boljih uslova za rad i obrazovanje kako bi se zadržali talentovani pojedinci u zemlji.

Reakcije na sastanak su pomešane, s jedne strane, neki smatraju da je ovaj dijalog od suštinskog značaja za budućnost visokog obrazovanja u Srbiji, dok s druge strane, postoje skeptici koji sumnjaju u iskrenost namera vlasti. Očekuje se da će se u narednim danima održati dodatni sastanci i razgovori kako bi se osiguralo da se postignuti dogovori i realizuju.

U međuvremenu, akademska zajednica ostaje na oprezu, nadajući se da će rezultati ovog sastanka doneti promene koje su potrebne za unapređenje obrazovnog sistema i bolji položaj univerziteta u društvu. Očekuje se da će zvanično saopštenje o ishodu sastanka biti objavljeno u narednim danima, što će dodatno rasvetliti pravac u kojem se kreće dijalog između vlade i univerzitetskih institucija.

Jovana Kovačević avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije