Severna Makedonija pokriva 50% potrošnje električne energije iz uvoza

Stefan Nikolić avatar

Stanje energetske krize u Severnoj Makedoniji produženo je do juna, a domaća proizvodnja pokriva samo oko 50% potreba za električnom energijom. Ostatak se obezbeđuje kupovinom na regionalnim energetskim berzama gde cene dostižu i 350 evra po MWh. Ova situacija dodatno komplikuje život građana i dovodi do sve većeg nezadovoljstva u društvu.

U sredu je privremeno aktivirana termoelektrana Negotino, koja radi na mazut, posle više od 12 godina kada je bila u funkciji hladne rezerve. Ovaj potez je deo strategije vlasti da se poveća proizvodnja električne energije i smanji zavisnost od skupljih uvoza. Iako je aktivacija Negotina dobrodošla, stručnjaci upozoravaju da će to samo privremeno ublažiti krizu.

Predsednik makedonske Regulatorne komisije za energetiku, Marko Bislimovski, izjavio je da do 1. januara neće biti promene cene električne energije za domaćinstva, niti restrikcija u snabdevanju. Ipak, najavio je da će sledeće nedelje biti poznato za koliko će poskupeti električna energija. Preliminarne procene govore o mogućem povećanju cena koje bi moglo iznositi čak do 40%. Ovo bi dodatno opteretilo budžete domaćinstava koja su već pogođena inflacijom i rastućim troškovima života.

Regulatorna komisija za energetiku (RKE) već je primila zahtev od strane EVN Distribucije za povećanje tarife za 100%. Ovaj zahtev je obrazložen velikim gubicima na mreži i visokim cenama na berzama. Očekuje se da će RKE odlučiti o ovom zahtevu sledeće nedelje. Ako bi bio prihvaćen, konačni račun za električnu energiju bi se povećao za 34%, što bi dodatno otežalo život građanima.

Do kraja meseca, RKE očekuje prijave od MEPSO-a i univerzalnog snabdevača EVN Home, što će biti još jedan korak u rešavanju trenutne energetske krize. S obzirom na trenutne okolnosti, vlada u Skoplju se već priprema za poskupljenje, a planirano je da se 45.000 najsiromašnijih porodica subvencioniše sa 1.000 denara (16,4 evra) mesečno. Ova mera je usmerena ka ublažavanju efekata poskupljenja i pružanju pomoći najugroženijim slojevima društva.

U međuvremenu, građani su sve više zabrinuti zbog rasta cena energenata i nedostatka stabilnosti na energetskom tržištu. Mnogi se suočavaju sa teškim odlukama o tome kako da pokriju svoje troškove, a ekonomska situacija se čini sve težom. U javnosti se vodi rasprava o mogućim rešenjima, uključujući investicije u obnovljive izvore energije kao dugoročno rešenje za smanjenje zavisnosti od uvoza i stabilizaciju cena.

Energetska kriza u Severnoj Makedoniji je postala tema o kojoj se sve više razgovara na svim nivoima društva. Građani zahtevaju od vlasti da preduzmu korake ka stabilizaciji tržišta i obezbeđivanju održivih rešenja koja će smanjiti pritisak na domaćinstva. U tom kontekstu, važno je da se pažnja usmeri na razvoj obnovljivih izvora energije, koji bi mogli osigurati dugoročnu stabilnost i smanjenje zavisnosti od skupe uvozne energije.

U ovom trenutku, izazovi su veliki, a rešenja zahtevaju brze i efikasne reakcije od strane vlade i relevantnih institucija. Kako se situacija razvija, ostaje da se vidi kako će se vlasti nositi sa ovim izazovima i koje mere će preduzeti kako bi smanjile pritisak na građane i obezbedile stabilno snabdevanje električnom energijom. U svakom slučaju, energetska kriza u Severnoj Makedoniji će ostati jedan od ključnih problema s kojima se društvo suočava u narednim mesecima.

Stefan Nikolić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije