Si i Merc razgovarali o nizu tema, jedna od njih Ukrajina

Jovana Kovačević avatar

Kineski predsednik Si Đinping i nemački kancelar Fridrih Merc održali su danas razgovore o različitim temama, uključujući ekonomske odnose između dve zemlje i tekući sukob u Ukrajini. Ovaj susret se odigrao u trenutku kada se međunarodni poredak suočava sa brojnim izazovima, a odnosi između Kine i Evrope postaju sve važniji.

U svom obraćanju, kancelar Merc je ukazao na zajedničke napore Evrope i Sjedinjenih Američkih Država da se postigne primirje u Ukrajini. On je pozvao Kinu da pruži podršku ovim naporima, naglašavajući da je stabilnost u toj regiji od ključnog značaja za globalni mir i sigurnost. Prema izveštaju Rojtersa, Merc je istakao da bi Kina mogla da igra konstruktivnu ulogu u smanjenju tenzija i pronalaženju rešenja koja bi zadovoljila sve strane.

Pored toga, nemački kancelar je naglasio važnost fer konkurencije i reciprociteta u ekonomskim odnosima. U tom kontekstu, razgovarao je o potrebama da se stvore uslovi koji će omogućiti ravnopravan pristup tržištima, što je ključno za jačanje ekonomskih veza između Nemačke i Kine. Ova tema je posebno aktuelna s obzirom na sve veću konkurenciju između velikih svetskih ekonomija.

Si Đinping je odgovorio na Mercove komentare, ističući da je potrebno proširiti saradnju u tradicionalnim oblastima poput automobilske industrije, mašinske proizvodnje i hemijskog inženjerstva. On je naglasio da bi obezbeđivanje ravnoteže u trgovinskim odnosima doprinelo razvoju obostrano korisnih projekata i jačanju strateškog partnerstva između ove dve zemlje.

“Obe strane treba da neguju saradnju u veštačkoj inteligenciji i kvantnoj tehnologiji”, izjavio je Si, ukazujući na to da su ove oblasti ključne za budući razvoj i inovacije. On je takođe naglasio da je Kina spremna da započne novo poglavlje u odnosima sa Nemačkom i da obe strane treba da šalju pozitivne signale o održavanju slobodne trgovine i multilateralizma.

Predsednik Kine je ukazao na strateški značaj odnosa između Kine i Nemačke, kao i Kine i Evropske unije, ističući da ovi odnosi postaju sve važniji u svetlu globalnih promena i haosa. Si je rekao da je potrebno jačati partnerstvo u rešavanju globalnih izazova kao što su klimatske promene, pandemije i ekonomska kriza, što će doprineti stabilnosti i prosperitetu na međunarodnom nivou.

Osim toga, razgovarano je i o mogućim zajedničkim projektima koji bi mogli doprineti održivom razvoju i unapređenju životnog standarda građana. Oba lidera su izrazila spremnost da rade zajedno na jačanju bilateralnih veza i stvaranju novih prilika za saradnju.

U ovom kontekstu, razgovori između Si Đinpinga i Fridriha Merća predstavljaju važan korak ka jačanju ekonomskih i političkih odnosa između Kine i Nemačke. Očekuje se da će ovi razgovori rezultirati konkretnim koracima ka jačanju saradnje u različitim sektorima, što bi moglo imati pozitivan uticaj na globalnu ekonomiju.

Zaključujući, odnosi između Kine i Nemačke, kao i Kine i Evropske unije, biće ključni u narednim godinama, s obzirom na sve veću složenost međunarodnih odnosa. Saradnja u oblastima kao što su tehnologija, ekonomija i globalna bezbednost biće presudna za oblikovanje budućnosti ne samo ovih zemalja, već i celog sveta. Očekuje se da će dalji razgovori i saradnja doneti nove mogućnosti i izazove, koji će oblikovati globalni pejzaž u decenijama koje dolaze.

Jovana Kovačević avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije