Sipali gorivo, pa se naglo zaustavili

Stefan Nikolić avatar

Točite gorivo, plaćate, krećete i već posle nekoliko desetina metara – vaš automobil staje. Bez upozorenja. Bez greške na instrument-tabli. Samo muk. Motor ćuti, a vi shvatate da ste postali žrtva prevare koja može uništiti ceo sistem za gorivo. Ovaj scenario se nedavno dogodio desetinama vozača u španskom gradu Alakvas, gde je jedna lokalna benzinska stanica sipala benzin pomešan s vodom.

Analize su pokazale da je u rezervoarima oštećenih automobila bilo čak dve trećine vode. Da se to dogodilo pri većoj brzini ili na auto-putu, posledice su mogle biti tragične. Prva prijava stigla je 24. aprila. Vozač je nakon točenja goriva udaljio se svega nekoliko metara i njegovo vozilo se ugasilo. Mehaničari su brzo otkrili uzrok: rezervoar nije bio pun benzina, već smeše u kojoj je dominirala voda.

U narednim danima, više od 30 vozača prijavilo je isti problem, a procene govore da bi broj oštećenih vozila mogao preći stotinu. Oštećenja koja izaziva voda u sistemu za gorivo nisu samo trenutna. Tu su: korozija rezervoara, začepljenje filtera, uništenje injektora, a u težim slučajevima može doći do kvara kompletne pumpe za gorivo. Servisi su puni, a cena popravke kreće se od 800 do hiljadu evra, s tim što neka vozila zahtevaju potpunu rekonstrukciju sistema.

Gradska uprava Alakvasa objavila je zvanično saopštenje i pozvala sve oštećene na hitan sastanak. Pokrenuta je istraga o odgovornosti pumpe, ali i kontroli distribucije goriva. Javnost traži odgovore: da li je reč o teškom nemaru ili svesnoj sabotaži u lancu snabdevanja?

U međuvremenu, stručnjaci savetuju vozače kako da prepoznaju problem pre nego što bude kasno. Ako nakon sipanja goriva motor ne reaguje pravilno, vozilo se “guši” ili gubi snagu, ili se upali check engine lampica, odmah treba prekinuti vožnju i pozvati šlep-službu. Nastavak vožnje sa kontaminiranim gorivom može dovesti do potpunog uništenja sistema.

U svim situacijama, važno je sačuvati račun sa pumpe, jer on predstavlja jedini dokaz u slučaju da tražite odštetu. S obzirom na ozbiljnost situacije, mnogi vozači se pitaju kako da zaštite svoja vozila i izbegnu slične probleme u budućnosti.

Stručnjaci takođe upozoravaju da je važno obratiti pažnju na kvalitet goriva, posebno u malim i manje poznatim benzinskim stanicama. Preporučuje se i korišćenje dodataka za gorivo koji pomažu u prevenciji korozije i nakupljanja vode u rezervoaru.

U ovoj situaciji, Alakvas postaje primer kako jedan incident može izazvati lančanu reakciju koja pogađa mnoge vozače. Očekuje se da će istraga otkriti odgovorne i postaviti nove standarde za kontrolu kvaliteta goriva u budućnosti, kako bi se sprečili slični incidenti.

Vozači su u šoku zbog ovog incidenta, a mnogi su izrazili zabrinutost za svoje bezbednost i sigurnost svojih vozila. S obzirom na to da se ovakvi problemi mogu desiti svakome, važno je ostati informisan i proaktivan u zaštiti svog automobila.

U svakom slučaju, vozači bi trebalo da se informišu o svojim pravima i mogućnostima koje imaju kada dođe do problema sa gorivom. Ovo uključuje i konsultovanje sa pravnicima ili potrošačkim udruženjima koja im mogu pomoći u ostvarivanju prava na odštetu.

U svetu gde se tehnologija brzo razvija, važno je da se i regulative prilagođavaju novim izazovima. Pravi put ka rešenju ovog problema leži u zajedničkom radu vozača, vlasti i kompanija koje se bave distribucijom goriva. Samo tako možemo osigurati da se ovakvi incidenti ne ponove i da svi vozači budu zaštićeni.

Stefan Nikolić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije