Sir od palminog ulja

Stefan Nikolić avatar

Iz Udruženja proizvođača mleka Mačvanskog okruga godinama upozoravaju na zabrinjavajući trend u srpskoj prehrambenoj industriji, gde se čak 20% sireva na tržištu pravi sa palminim uljem. Predsednik udruženja, Goran Vasić, ističe da je situacija postala alarmantna i da bi potrošači mogli postati nesvesni razlike između pravog mleka i proizvoda na bazi biljnih ulja.

Mleko sa farme Gorana Vasića iz Maova kod Šapca je čisto domaće, ali se postavlja pitanje da li će završiti u tetrapaku ili u siru koji se prodaje. Vasić naglašava da je već od 2022. godine upozoravao na sveprisutnost proizvoda koji sadrže palmino ulje, ističući da tehnologija omogućava da potrošači ne prepoznaju pravu prirodu proizvoda.

„Proizvodi na biljnoj bazi su toliko prisutni da bi mogli doći u situaciju da nam krave više i ne trebaju. Potrošači često kupuju ono što im se nudi, često bez razmišljanja o poreklu i sastavu“, upozorava Vasić. On dodaje da nedavna iskustva sa prijateljima koji su konzumirali sir na bazi palminog ulja pokazuju koliko je teško razlikovati proizvode.

Stručnjaci takođe ističu važnost čitanja deklaracija. Aleksandra S. Marković, nastavnik na Srednjoj poljoprivrednoj školi u Šapcu, naglašava da je zakonska obaveza proizvođača da jasno naznače sastav proizvoda. „Običan potrošač treba da pogleda deklaraciju koja mora sadržati naziv proizvođača, spisak sastojaka, količinu određenih sastojaka, neto količinu, energetsku vrednost, rok trajanja i uslove čuvanja“, savetuje Marković.

Iako postoje jasni propisi o kvalitetu, postavlja se pitanje koliko se oni poštuju. Marković dodaje da je važno da potrošači budu svesni sitnih slova na deklaraciji, koja često kriju informacije o sastavu proizvoda. Na primer, u nazivima proizvoda treba naglasiti prisustvo palminog ili drugih biljnih ulja, kako bi potrošači bili bolje informisani.

Ministarstvo poljoprivrede najavljuje donošenje uredbe koja će obavezati proizvođače da jasno označavaju proizvode sa palminim uljem, kako bi se zaštitili potrošači. Do tada, građanima ostaje da veruju proizvođačima i da budu oprezni prilikom izbora mlečnih proizvoda.

U svetlu ovih problema, važno je da se potrošači informišu i da postanu svesni značaja čiste hrane. Stručnjaci upozoravaju na potencijalne zdravstvene rizike povezane sa konzumacijom proizvoda koji sadrže palmino ulje, a koje se često koriste kao zamene za mlečne proizvode.

Vasić i njegovi kolege iz udruženja pozivaju nadležene institucije da reaguju i obezbede zaštitu domaćim proizvođačima, kao i potrošačima. „Moramo raditi na podizanju svesti o kvalitetu hrane koju konzumiramo i važnosti mlečnih proizvoda, posebno za decu“, zaključuje Vasić.

U ovoj situaciji, odgovornost leži na potrošačima da budu informisani i kritični prilikom izbora proizvoda. Samo tako će moći da se zaštite od potencijalno štetnih sastojaka i da podrže domaću proizvodnju. U budućnosti, nadamo se da će zakonodavne promene doprineti većem stepenu transparentnosti u prehrambenoj industriji i omogućiti potrošačima da donose informisane odluke.

Stefan Nikolić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije