Kada je Dubai čokolada prvi put predstavljena 2021. godine u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, malo ko je mogao pretpostaviti da će postati globalni hit. Iako je započela kao skromna poslastica, njena sudbina se drastično promenila zahvaljujući društvenim mrežama, posebno platformi TikTok. Godine 2023., jedan video koji je prikazivao ovaj slatkiš skupio je više od 120 miliona pregleda, što je izazvalo ogromnu potražnju za ovim proizvodom.
Popularnost Dubai čokolade dovela je do drastičnog povećanja potražnje za pistaćima, koji su ključni sastojak ovog slatkiša. Cene pistaća su na globalnom tržištu porasle sa 7,65 dolara po funti na oko 10,30 dolara po funti u samo jednoj godini. Džajls Haking, predstavnik kompanije koja se bavi trgovinom orašastim plodovima, naglašava da je „svet pistaća trenutno iscrpljen“. Potražnja je postala toliko velika da su mnoge prodavnice bile primorane da ograniče prodaju Dubai čokolade, koja, iako nije jeftina (10 funti za 145 grama), postaje sve teže dostupna.
Haking objašnjava da je potražnja za pistaćima naglo porasla kada su proizvođači čokolade počeli da kupuju sve dostupne zalihe, što je izazvalo nestašice na tržištu. Međutim, situacija nije bila uvek ovakva. Behruz Agah, član odbora iranskog udruženja proizvođača pistaća, podseća da je 2023. godine globalna ponuda pistaća premašila potražnju, što je dovelo do pada cena. Sada, međutim, situacija se drastično promenila, a nestašica pistaća označava nagli obrt na tržištu.
Iran, koji je drugi najveći proizvođač pistaća na svetu nakon Sjedinjenih Američkih Država, izvezao je 40% više pistaća u Ujedinjene Arapske Emirate u prvih šest meseci 2025. godine u poređenju sa prethodnom godinom. Ovaj porast izvoznih aktivnosti ukazuje na to koliko su proizvođači reagovali na rastuću potražnju uzrokovanu popularnošću Dubai čokolade.
Osim što su pistaći postali traženi, pojavili su se i različiti nusproizvodi od pistaća, uključujući puter, ulje i pastu, koji se koriste u raznim prehrambenim proizvodima. Ovaj trend dodatno naglašava sveprisutnost pistaća u savremenoj ishrani i njihovu ulogu u proizvodnji novih slatkiša.
Neki proizvođači badema u Kaliforniji odlučili su da pređu na proizvodnju pistaća, ali, kako ističu, nova stabla neće doneti plodove do narednog septembra. To znači da će do tada biti teško zadovoljiti potražnju za Dubai čokoladom, koja je doživela pravi procvat.
Sve ukazuje na to da će nestašica pistaća ostati ozbiljan problem dok se tržište ne stabilizuje, a potražnja za Dubai čokoladom ne smanji. Ova situacija otkriva kako popularnost jednog proizvoda može imati dalekosežne posledice na globalno tržište, utičući na cene, dostupnost i proizvodne kapacitete.
Dubai čokolada, koja je nekada bila samo slatkiš, sada je postala simbol globalnog fenomena i izazvala promene koje se osećaju širom sveta. Kako se tržište prilagođava novim okolnostima, ostaje da se vidi kakve će dugoročne posledice imati na industriju orašastih plodova i na potrošače. U svakom slučaju, ovo je još jedan primer kako društvene mreže mogu oblikovati tržišne trendove i potražnju, često sa nepredvidivim ishodima.