Španska radio-televizija (RTVE) pokrenula je inicijativu da se otvori debata o načinu glasanja publike na Pesmi Evrovizije, organizovanoj od strane Evropske radiodifuzne unije (EBU). Ova odluka proizašla je iz zabrinutosti da aktuelni oružani sukobi utiču na glasove gledalaca, što bi moglo da ugrozi kulturnu suštinu ovog muzičkog takmičenja.
RTVE je istakla da su i druge zemlje izrazile slične brige, naglašavajući da trenutna metoda glasanja nije optimalna. U svetlu nedavnih sukoba, smatraju da bi glasovi mogli biti pristrasni, što bi moglo uticati na objektivnost takmičenja. Takođe, RTVE je zatražila informacije o tome kako su raspoređeni glasovi gledalaca u Španiji, odnosno koliko je glasova svaka zemlja dobila od španskih gledalaca.
Prema podacima koje je RTVE dobila od EBU-a, za takmičenja u prvom polufinalu stiglo je 774 poziva, 2.377 SMS poruka i 11.310 glasova putem internet platforme. Ove brojke su se značajno povećale u finalu, gde je zabeleženo 7.823 poziva, 23.849 SMS poruka i 111.565 onlajn glasova. Ova velika razlika u broju glasova između polufinala i finala može ukazivati na rastući interes publike.
Kada su rezultati glasanja prevedeni u poene, Španija je dala 12 poena Izraelu, 10 poena Ukrajini, a 8 poena Poljskoj. Takođe, zabeleženo je da su Ukrajina i Izrael osvojili najviše glasova u svojim polufinalima, gde su glasali isključivo gledaoci. Ove informacije dodatno naglašavaju pritisak koji trenutni sukobi mogu imati na glasanje i na to kako se publika opredeljuje.
Osim toga, RTVE je uoči takmičenja postavila pitanje o učešću Izraela na Pesmi Evrovizije, što je izazvalo opomenu od strane EBU-a. Tokom prenosa drugog polufinala, komentatori su iznosili svoje stavove o sukobima u Gazi, što je dodatno doprinelo kontroverzama oko takmičenja. RTVE je čak emitovala telop u kojem se apeluje na ljudska prava, naglašavajući da „tišina nije opcija“ kada su u pitanju ljudska prava, uz poziv na mir i pravdu za Palestinu.
Na Pesmi Evrovizije 2025. godine, pobedu je odnela Austrija, dok je predstavnica Izraela zauzela drugo mesto, iako je osvojila najviše glasova publike. Ova situacija dodatno ukazuje na složenost glasanja na takmičenju, gde glasovi publike i ocene stručnog žirija mogu dovesti do različitih rezultata.
RTVE se nada da će otvorena debata o načinu glasanja pomoći u rešavanju ovih pitanja i osigurati da Pesma Evrovizije ostane istinski kulturno takmičenje, slobodno od političkih pritisaka i sukoba. U ovom trenutku, važno je da organizatori takmičenja prepoznaju kako vanjski faktori mogu uticati na učestvovanje i percepciju takmičenja.
U zaključku, španska inicijativa za reviziju sistema glasanja na Pesmi Evrovizije može poslužiti kao primer kako muzička takmičenja mogu biti pod uticajem globalnih događaja i sukoba. Ova situacija može otvoriti vrata za bolje razumevanje načina na koji se glasovi dodeljuju, kao i za jaču povezanost između umetnosti i društvenih pitanja. U vremenu kada je svaka pesma i svaki glas važan, važno je osigurati da takmičenja poput Evrovizije ostanu relevantna i poštena.