Srbi na Kosovu žive kao u getu, poručeno iz Dejtona

Jovana Kovačević avatar

Delegacija Narodne skupštine Republike Srbije, koja se nalazi u Parlamentarnoj skupštini NATO na prolećnom zasedanju u Dejtonu, upoznala je izvestioca Političkog odbora Tomaša Valašeka sa teškim položajem srpskog stanovništva na Kosovu i Metohiji. U fokusu razgovora bili su jednostrani potezi Prištine i nesprovođenje Briselskog sporazuma, koji su dodatno pogoršali situaciju na terenu.

Šef Stalne delegacije Narodne skupštine Republike Srbije, Zoran Dragišić, zajedno sa članovima Natašom Jovanović, Goranom Rakićem i Ivanom Karićem, izneo je sugestije u vezi sa izveštajem „Zapadni Balkan: 30 godina od potpisivanja Dejtonskog sporazuma“. Oni su naglasili tešku situaciju u kojoj se nalaze srpsko i drugo nealbansko stanovništvo na Kosovu i Metohiji, ukazujući na kontinuirane napade i kršenje ljudskih prava.

Dragišić je podsetio da je Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija jasno definisan položaj Kosova i Metohije kao sastavnog dela Republike Srbije pod privremenom međunarodnom upravom. Ova rezolucija je ključna za razumevanje trenutne situacije i prava srpskog naroda na tom području.

Nataša Jovanović je istakla da Aljbin Kurti sprovodi otvoreni teror nad srpskim narodom, kršeći sve odredbe Briselskog sporazuma. Izvještaji o nasilju i diskriminaciji Srba na Kosovu i Metohiji postali su svakodnevica, a Jovanović je naglasila potrebu za hitnom reakcijom međunarodne zajednice.

Goran Rakić je detaljno izložio aktuelnu situaciju, upozoravajući na niz jednostranih poteza koje Priština preduzima gotovo svakodnevno. On je podsetio da, i pored dvanest godina od potpisivanja Briselskog sporazuma, Zajednica srpskih opština nije formirana. „Srbi danas žive kao u getu“, rekao je Rakić, naglašavajući da je potrebna veća podrška međunarodne zajednice kako bi se sprečilo daljnje pogoršavanje situacije.

Delegacija je apelovala na međunarodnu zajednicu, posebno Evropsku uniju kao garant sprovođenja Briselskog sporazuma, da osudi institucionalno nasilje koje sprovodi Priština. Takođe, zatražili su da se spreči zatvaranje srpskih institucija na Kosovu i Metohiji, što bi dodatno pogoršalo položaj Srba u toj regiji.

Valašek je zahvalio na iznetim sugestijama i obećao da će one biti detaljno razmotrene prilikom izrade finalne verzije izveštaja. Članica Stalne delegacije Nataša Jovanović je tokom rasprave o izveštaju Odbora za odbranu i bezbednost PS NATO naglasila da jedine legalne oružane formacije na prostoru Kosova i Metohije mogu biti jedinice KFOR-a. Svaka pomoć KFOR-u u formiranju tzv. kosovskih bezbednosnih snaga predstavlja ozbiljno kršenje Rezolucije 1244 SB UN, istakla je Jovanović.

Pored toga, članovi delegacije Narodne skupštine Republike Srbije prate rad panela koji se održavaju u okviru Dejtonskog dijaloga, pružajući dodatnu podršku i pažnju pitanjima koja se tiču stabilnosti u regionu.

Prolećno zasedanje Parlamentarne skupštine NATO traje od 21. do 26. maja 2025. godine u Dejtonu, SAD. Ova zasedanja su prilika za razmenu mišljenja i iskustava među članicama NATO-a, kao i za diskusiju o ključnim pitanjima bezbednosti i saradnje u regionu Balkana. Delegacija Srbije koristi ovu priliku kako bi istakla izazove sa kojima se suočava srpsko stanovništvo na Kosovu i Metohiji, ukazujući na potrebu za jačim međunarodnim angažmanom i zaštitom ljudskih prava.

Jovana Kovačević avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije