Srbija uskoro dobija nuklearnu energiju? Ministarka Dubravka Đedović Handanović – „Preliminarna studija će biti gotova u narednih mesec ili dva“

Stefan Nikolić avatar

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da će preliminarna studija o primeni nuklearne energije u Srbiji, koju sprovode Elektroprivreda Francuske (EDF) i Egis industries, biti završena u narednih mesec ili dva, do kraja drugog kvartala ove godine. Ova studija će se fokusirati na tri ključna aspekta.

Prvi aspekt je razvoj mape puta koja će obuhvatiti 19 institucionalnih i infrastrukturnih pitanja koja je potrebno razmotriti ako Srbija odluči da razvije nuklearni program, u skladu sa smernicama Međunarodne atomske agencije. Ministarka je istakla da je važno da se jasno razume koje su obaveze i koraci koje Srbija treba da preduzme kako bi se uspešno ušlo u ovaj složeni proces.

Drugi aspekt studije je analiza dostupne tehnologije, koja uključuje prednosti i mane konvencionalnih nuklearnih elektrana i malih modularnih reaktora. Ministarka je naglasila da su modularne nuklearne elektrane opcija koju neke zemlje razmatraju, ali da je ta tehnologija još uvek u razvoju i da nije dovoljno testirana u praksi, osim u nekim specifičnim slučajevima, kao što su morski reaktori u Kini.

Đedović Handanović je komentarisala ranije izjave predsednika Srbije Aleksandra Vučića, koji je govorio o modularnim reaktorima kao rešenju za jačanje energetske bezbednosti. Ona je naglasila da je važno razmotriti da li je to kredibilna opcija za Srbiju u ovom trenutku, uzimajući u obzir da je tehnologija još uvek u fazi razvoja. Modularne elektrane su jeftinije za izgradnju i imaju mogućnost fleksibilnog dodavanja i oduzimanja kapaciteta, što ih čini atraktivnim rešenjem.

Ministarka je takođe istakla važnost izbora partnera za ovakve projekte. Svaka država koja razmatra razvoj nuklearnog programa mora da se pridržava jasnih koraka i faza koje propisuje Međunarodna atomska agencija. Srbija razmišlja o dugoročnom snabdevanju električnom energijom, kao i o dekarbonizaciji svog energetskog sektora. Trenutno se bazna energija u Srbiji dobija iz uglja i gasa, pri čemu je gas prepoznat kao tranziciono gorivo.

Đedović Handanović je naglasila da je važno postaviti prioritete kada je reč o budućem razvoju energetskog sektora. Svaka odluka o izgradnji novih kapaciteta mora biti doneta uzimajući u obzir sve aspekte, uključujući ekološke i ekonomske. Istakla je da nije moguće isključiti termoelektrane pre nego što se obezbedi dovoljno alternativnih izvora energije.

U vezi sa izgradnjom nuklearnih elektrana, ministarka je napomenula da je potrebno 10 do 15 godina za realizaciju takvog projekta, posebno za zemlje koje započinju razvoj nuklearne energije. Kao primer navela je Ujedinjene Arapske Emirate, koje su 2007. godine započele rad od nule i danas imaju funkcionalnu nuklearnu elektranu zahvaljujući saradnji sa Južnom Korejom.

Srbija planira saradnju sa različitim zemljama, uključujući Francusku, SAD i Rusiju, u cilju razmene znanja i iskustava u oblasti nuklearne energije. Ministarka je naglasila da je važno razmišljati o budućnosti energetske sigurnosti, uz minimizaciju uticaja na životnu sredinu.

Konačno, Đedović Handanović je ukazala na to da je 27 zemalja u procesu razvoja nuklearne energije, dok više od 20 dodatno razmatra ovu opciju. Od zemalja članica EU, 12 od 27 već ima uspostavljene nuklearne programe, što pokazuje da je ovo pitanje od velikog značaja na globalnom nivou. Srbija, okružena zemljama koje već imaju nuklearne elektrane, treba pažljivo da razmotri svoje mogućnosti i da se konsultuje sa relevantnim naučnim institucijama i stručnjacima kako bi se donela informisana odluka o budućem razvoju energetskog sektora.

Stefan Nikolić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije