Srpski delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, Radovan Kovačević, izrazio je zabrinutost zbog trenutne situacije u Srpskoj demokratskoj stranci (SDS). On je naglasio da je Republici Srpskoj potrebna stabilna SDS, ali je istakao da je tužno što se stranka podelila na one koji su za Kristijana Šmita i one koji su više za Kristijana Šmita, što dodatno komplikuje političku situaciju.
Kovačević je komentarisao neopozivu ostavku Milana Miličevića sa mesta predsednika SDS-a, naglašavajući da su vlasti u Republici Srpskoj, uključujući i stranku SNSD, zainteresovane za stabilnost i jedinstvo u opoziciji. Njegova izjava dolazi usred sve većih tenzija unutar SDS-a, koji se suočava sa unutrašnjim nesuglasicama i razdorima.
„Republici Srpskoj, a možemo slobodno reći, vlastima pa i SNSD-u potrebna je stabilna Srpska demokratska stranka, tako da nam sigurno nije drago što se ovako nešto dešava“, rekao je Kovačević. On je ukazao na to da je situacija unutar SDS-a postala alarmantna, jer nije uočeno ni najmanje jedinstvo među članovima stranke kada je reč o stavu prema Kristijanu Šmitu, visokog predstavnika međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini.
Ova podela unutar SDS-a može imati ozbiljne posledice po političku scenu Republike Srpske, posebno u svetlu predstojećih izbora i važnosti koalicija u tom procesu. Kovačević je naglasio da je potrebno da se članovi stranke okupe oko zajedničkog stava i da se suprotstave izazovima koje donosi trenutna politička situacija.
On je takođe izrazio tugu zbog toga što nije bilo ni jednog glasa unutar SDS-a koji bi se otvoreno usprotivio Šmitu, što ukazuje na duboke podele unutar stranke i nedostatak hrabrosti da se zauzmu jasni stavovi. „Ono što moram da kažem da je jako tužna situacija da u jednoj, nekada velikoj patriotskoj stranci ne postoji apsolutno ni jedan jedini glas koji bi rekao – ljudi, ali mi ne možemo sa Šmitom“, rekao je Kovačević.
Ova izjava dolazi u trenutku kada su odnosi između Republike Srpske i međunarodnih predstavnika, uključujući i Šmita, na niskom nivou. Pitanje visokog predstavnika i njegovih ovlašćenja postalo je predmet debate u političkim krugovima, a deo opozicije smatra da je potrebno preispitati njegovo delovanje i uticaj na unutrašnje stvari u Bosni i Hercegovini.
Kovačević je istakao da je neophodno da se izgradi jedinstvo unutar opozicije kako bi se stvorila jača platforma za suprotstavljanje aktuelnoj vlasti i njenim politikama. „Bez stabilne opozicije, teško da možemo očekivati pozitivne promene za Republiku Srpsku“, rekao je.
U međuvremenu, situacija unutar SDS-a ostaje napeta, a mnogi članovi su zabrinuti zbog mogućih posledica koje bi podela mogla imati na izborne rezultate. S obzirom na to da se približavaju izbori, sve oči su uprte u SDS i njene članove koji se suočavaju sa važnim odlukama koje će oblikovati budućnost stranke i političku scenu u Republici Srpskoj.
Na kraju, Kovačević je apelovao na članove SDS-a da prevaziđu lične razlike i da se fokusiraju na zajednički cilj – jačanje stranke i borbu za interese Republike Srpske. „Samo zajedno možemo postići ono što je najbolje za naš narod i našu zemlju“, zaključio je.
Ovo stanje unutar SDS-a može značiti i prekretnicu za politički pejzaž u Republici Srpskoj, a vreme će pokazati kako će se situacija razvijati i da li će stranka uspeti da pronađe put ka stabilnosti i jedinstvu.