Šta predviđaju izmene Zakona o elektronskim medijima koje su u skupštinskoj proceduri

Stefan Nikolić avatar

BEOGRAD – U skupštinsku proceduru upućen je Predlog zakona o izmenama i dopuni Zakona o elektronskim medijima, koji predstavlja jedan od tri ključna medijska zakona čijim usvajanjem će Srbija ispuniti važan uslov za otvaranje klastera tri u pregovorima sa Evropskom unijom. Ovaj postupak ima za cilj da dodatno unapredi regulativu u oblasti medija i osigura efikasniju funkcionalnost medijskog sektora u zemlji.

Izmene i dopune Zakona o elektronskim medijima su u proceduri od 16. maja, a očekuje se da će u narednim danima, kako je najavila predsednica parlamenta Ana Brnabić, u proceduri biti i ostala dva medijska zakona. Pored zakona o elektronskim medijima, u proceduri će se naći i Zakon o javnom informisanju i medijima, kao i Zakon o javnim medijskim servisima. Ova tri zakona su ključna za unapređenje medijskog okruženja i usaglašavanje sa evropskim standardima.

Ministarstvo informisanja i telekomunikacija je za Tanjug istaklo da su izmene i dopune Zakona o elektronskim medijima usmerene na preciznije definisanje odnosa između Regulatornog tela za elektronske medije (REM) i Narodne skupštine. Ove izmene imaju poseban naglasak na očuvanju nezavisnosti REM-a i njegovoj samostalnosti u radu, što je od suštinskog značaja za funkcionisanje medija i očuvanje slobode informisanja.

U svetlu ovih izmena, očekuje se da će se poboljšati transparentnost i odgovornost u radu medijskih tela, što je od ključnog značaja za jačanje poverenja građana u medije. Takođe, predložene izmene bi trebale da doprinesu boljoj zaštiti prava građana u vezi sa informacijama koje dobijaju putem elektronskih medija.

Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o elektronskim medijima je deo šireg procesa reformi koji se sprovodi u cilju usklađivanja domaće regulative sa zakonodavstvom Evropske unije. Ove reforme su neophodne kako bi se stvorili uslovi za efikasniji pristup EU i kako bi se unapredila medijska scena u Srbiji. U tom smislu, usvajanje ovih zakona predstavlja značajan korak ka integraciji Srbije u evropske strukture, ali i ka jačanju demokratskih vrednosti u zemlji.

U narednim danima, očekuje se intenziviranje rasprava o svim predloženim zakonima, a javnost će imati priliku da se uključi u ovaj proces putem različitih platformi i javnih rasprava. Očekuje se da će medijski sektor u Srbiji doživeti značajne promene koje će doprineti njegovom daljem razvoju i profesionalizaciji. Ove reforme će biti ključne za budućnost medija u Srbiji i njihov odnos prema građanima, kao i za jačanje društvene odgovornosti medijskih kuća.

Stefan Nikolić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije