Ministar unutrašnjih poslova i lider Socijalističke partije Srbije (SPS) Ivica Dačić odgovorio je na kritike Dragana Đilasa, lidera Stranke slobode i pravde (SSP), u vezi sa Briselskim sporazumom. Dačić je na svom Instagram profilu oštro kritikovao Đilasa, podsećajući ga na njegovo učešće u podršci tom sporazumu kada je bio deo nekadašnje Demokratske stranke.
U svom odgovoru, Dačić je citirao poznatog muzičara Boru Đorđevića, naglašavajući kako je glupo i bezobrazno od Đilasa da se sada distancira od Briselskog sporazuma. On je podsetio da je Đilas, kao lider Demokratske stranke, u prošlosti podržao taj sporazum i da su svi u Srbiji svesni toga. „Kako sad možeš da se praviš kao da nisi bio deo te priče? Svi znaju da si bio deo vlasti koja je dovela do tog sporazuma“, napisao je Dačić.
Dačić je takođe napomenuo da je Đilas ranije govorio da Briselski sporazum predstavlja evropsku budućnost Srbije, te da je odbijanje tog sporazuma značilo izolaciju Srbije i ugrožavanje bezbednosti Srba na Kosovu i Metohiji. „Kako sad lažete da niste? Je li Đinđić napao međunarodnu zajednicu da iza leđa Srbije stvara nezavisno Kosovo? Pa jesu li prevareni od međunarodne zajednice i Koštunica, i Đinđić, i Tadić, pa dođosmo do nezavisnosti u vreme vaše vlasti“, poručio je Dačić.
Đilas je prethodno kritikovao Dačića, optužujući ga za odgovornost za sve što se u Srbiji dešava u poslednjih 13 godina. On je naveo da su stranci prevarili Dačića i predsednika Srbije Aleksandra Vučića u vezi sa potpisivanjem Briselskog sporazuma, implicirajući da su njihovi potezi doveli do trenutne situacije u zemlji.
Ova razmena reči između Dačića i Đilasa dolazi u trenutku kada se politička scena u Srbiji ponovo uzburkala, s obzirom na to da se približavaju izbori. Oba lidera pokušavaju da pridobiju podršku javnosti, a ovakve javne polemike često služe kao način da se skrene pažnja sa drugih, možda važnijih tema.
Dačić se, kao ministar unutrašnjih poslova, suočava sa pitanjima bezbednosti i stabilnosti u zemlji, što dodatno otežava njegovu poziciju. S druge strane, Đilas kao opozicioni lider nastoji da iskoristi svaku priliku kako bi ukazao na slabosti trenutne vlasti i pokušao da pridobije podršku građana nezadovoljnih situacijom u zemlji.
U Srbiji se često diskutuje o Briselskom sporazumu, koji je potpisan 2013. godine kao deo procesa normalizacije odnosa između Srbije i Kosova. Mnoge stranke, kako u opoziciji, tako i u vlasti, imaju različite stavove o ovom sporazumu, što dodatno komplikuje političku situaciju u zemlji.
Kritike koje dolaze iz opozicije često su usmerene prema vladajućim partijama i njihovim strategijama, dok vladajući lideri nastoje da prikažu kako su njihovi potezi usmereni ka stabilnosti i prosperitetu Srbije. U tom kontekstu, Dačićevi odgovori na Đilasove kritike i obratno, predstavljaju samo deo šireg političkog diskursa koji se vodi u Srbiji.
Pitanje Kosova i Metohije ostaje jedno od najvažnijih tema u srpskoj politici, a stavovi lidera su često predmet javnih rasprava. Kako se približavaju izbori, očekuje se da će ovakve polemike postati sve učestalije, dok će građani pažljivo pratiti stavove i akcije svojih lidera.
U ovom trenutku, jasno je da će se sukobi između vladajućih i opozicionih stranaka nastaviti, a pitanje Briselskog sporazuma ostaje ključno u definisanju političkih pozicija i budućih strategija u Srbiji.