Šta znači kada se nešto čuje u kabini automobila

Stefan Nikolić avatar

Zujanje, škripanje i zveckanje u automobilu često ne znače nužno kvar. Mnogi vozači se suočavaju sa ovim problemima, a često se ispostavi da su uzrok sitni predmeti poput kovanica, nakita ili plastičnih dodataka za miris koji su pali u teško dostupne delove vozila – između sedišta, u ventilaciju ili čak ispod tepiha. Njihovo pomeranje tokom vožnje može izazvati neprijatne zvukove koji se lako mogu protumačiti kao mehanički problemi. Stoga, prvi i najjednostavniji korak kada primetite neobičan zvuk je temeljno pregledanje i ispražnjavanje kabine, prtljažnika i motornog prostora.

Jedan od čestih problema u enterijeru vozila dolazi od plastičnih panela i kartonske obloge krova. Instrument tabla, posebno kod automobila niže klase, često je proizvedena od tvrde plastike koja vremenom može početi da škripi, naročito prilikom promene temperature ili vibracija tokom vožnje. Iako ova buka može delovati bezazleno, ako se pojačava, preporučuje se provera spojeva panela i eventualna upotreba mekih materijala za ublažavanje zvuka.

Unutrašnjost krova može skrivati još jedan potencijalni izvor buke – tanak sloj kartona koji se koristi za zvučnu izolaciju. Ovaj materijal može da se deformiše, pomeri ili ošteti, što rezultira vibracijama i šuštanjem, a vozači često pogrešno povezuju sa problemima u motoru.

Za ljubitelje jake muzike, snažan audio sistem može biti izvor problema. Vibracije koje proizvode subwooferi i moćni zvučnici mogu da oslabe spojeve unutar kabine, olabave plastične delove ili uzrokuju pomeranje manjih predmeta. Rešenje može biti jednostavno – smanjenje jačine zvuka ili dodatna fiksacija komponenti unutrašnjosti.

Međutim, ako ste proverili kabinu i eliminisali sve očigledne izvore buke, a zvuci se i dalje javljaju, moguće je da se suočavate sa ozbiljnijim mehaničkim kvarom. Zvuci koji se javljaju pri kočenju mogu ukazivati na istrošene kočione pločice, dok brujanje iz točkova može biti simptom oštećenih ležajeva. Problemi sa vešanjem, oštećen auspuh ili neispravnosti u menjaču takođe mogu stvoriti karakteristične zvuke koji ne bi smeli biti zanemareni. Važno je obratiti pažnju na to kada se zvuk javlja – da li pri startovanju, skretanju, velikim brzinama ili tokom kočenja – jer to pomaže u preciznijem lociranju uzroka.

U nekim slučajevima, vozači panikuju bez razloga jer neki zvuci su potpuno normalni. Na primer, nakon gašenja motora može se čuti pucketanje, što je sasvim normalan zvuk hlađenja metalnih delova i nije razlog za brigu. Međutim, svaki zvuk koji se ranije nije čuo, a koji se ponavlja ili pojačava, zahteva proveru.

U najgorem scenariju, problem se može rešiti potpunim pražnjenjem enterijera i postepenim vraćanjem delova kako bi se izolovao izvor buke. Iako zvuči komplikovano, u praksi je to često jedini način da se suočite sa „nevidljivim“ problemima.

Vozači bi trebali biti svesni da je pravilno održavanje vozila ključno za sprečavanje potencijalnih problema. Redovne provere i održavanje mogu pomoći u identifikaciji i rešavanju sitnih problema pre nego što postanu ozbiljniji. Uvek je bolje reagovati na vreme nego kasnije se suočiti s ozbiljnim mehaničkim kvarovima koji mogu rezultirati visokim troškovima popravke.

U zaključku, zvukovi u automobilu ne moraju nužno ukazivati na kvar. Ipak, svaki neobičan zvuk koji se javi treba proveriti kako bi se osigurala sigurnost vozača i putnika, kao i funkcionisanje vozila. Redovno održavanje i proaktivno delovanje mogu značajno smanjiti rizik od ozbiljnih problema.

Stefan Nikolić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije