Bratislava – Stopa nezaposlenosti u Slovačkoj je zabeležila blagi porast na 5,9 odsto u junu 2025. godine. Ovaj trend je izazvao zabrinutost među ekonomskim analitičarima, s obzirom na to da je najznačajniji porast nezaposlenosti zabeležen u okruzima Prešov, Žilina i Bratislava. Mihal Doliak, analitičar Centralne banke Slovačke (NBS), istakao je da je jun ove godine doneo najveće mesečno povećanje broja nezaposlenih od aprila 2021. godine.
Doliak je objasnio da su statistički podaci o nezaposlenosti u junu dodatno pogoršani brojem diplomaca univerziteta koji su se pridružili tržištu rada. U poređenju s istim mesecom prošle godine, broj diplomaca koji traže posao je porastao, što dodatno opterećuje tržište rada u Slovačkoj. „Usporavanje tržišta rada vidljivo je i kroz slabljenje priliva radno sposobnih stranaca, a njihov neto priliv u junu je bio najniži u poslednjih pet meseci“, dodao je Doliak.
Prema njegovim rečima, ovi trendovi ukazuju na to da se ekonomija suočava sa izazovima, a tržište rada ne uspeva da apsorbuje nove radnike na način na koji je to bilo ranije. Nepovoljni uslovi na tržištu rada mogu imati dugoročne posledice na ekonomski rast i stabilnost u zemlji, a to bi moglo uticati i na potrošačku potražnju.
U poslednjih nekoliko meseci, Slovačka je beležila promene koje su uticale na ekonomsku klimu. Globalni ekonomski uslovi, inflacija i promene u potražnji za radnom snagom doprinose ovoj situaciji. U junu, nekoliko sektora ekonomije je pokazalo znakove usporavanja, što je dodatno otežalo pronalaženje zaposlenja za nove diplomce i radnike koji traže posao.
Doliak je takođe napomenuo da se očekuje da će se ti trendovi nastaviti u narednim mesecima, ukoliko se ne preduzmu odgovarajuće mere za stimulaciju tržišta rada. „Vlada bi trebala razmotriti strategije za poticanje zapošljavanja, posebno u sektorima koji su pogođeni usporavanjem“, rekao je on.
Ekonomisti smatraju da bi vlada mogla da razmotri i različite mere podsticaja kako bi se olakšao ulazak mladih ljudi na tržište rada, kao i da se poveća privlačnost za radnike iz inostranstva. U mnogim sektorima postoje nedostaci radne snage, što može biti prilika za privlačenje stranih radnika koji su spremni da se preseljavaju u Slovačku.
Statistika takođe pokazuje da su se mnogi radnici odlučili da napuste zemlju u potrazi za boljim prilikama u inostranstvu, što dodatno pogoršava situaciju na tržištu rada. „Postoji potreba za strategijama koje će zadržati radnu snagu u zemlji i privući nove talente. To može uključivati poboljšanje radnih uslova, kao i investicije u obrazovanje i obuku“, zaključio je Doliak.
S obzirom na sve ove faktore, Slovačka se nalazi pred izazovom da se prilagodi novim ekonomskim uslovima i da razvije strategije koje će omogućiti stabilizaciju tržišta rada. Očekuje se da će vlada, uz pomoć ekonomskih stručnjaka, raditi na planovima koji će pomoći u smanjenju nezaposlenosti i podsticati ekonomski rast.
U narednim mesecima, pažnja će biti usmerena na to kako će se tržište rada razvijati i koje će mere biti preduzete kako bi se obezbedila bolja budućnost za radnike u Slovačkoj.