Studenti blokaderi pokazuju krajnje nepoštovanje

Jovana Kovačević avatar

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da studenti koji blokiraju puteve ponosno odbacuju dijalog sa legitimnim predstavnicima vlasti u Srbiji. Kako je istakla, studenti su „pali u nesvest“ kada su se susreli sa stranim zvaničnicima, čime pokazuju krajnje nepoštovanje prema svojoj otadžbini.

Brnabić je na društvenoj mreži X reagovala na susret ministarke spoljnih i evropskih poslova Austrije Beate Majng Rajzinger sa studentima iz Srbije koji su blokirali puteve i krenuli ka Briselu. U svojoj objavi, Brnabić je izrazila zabrinutost zbog toga što je Austrija na ovaj način „grubo“ intervenisala u unutrašnja pitanja Srbije, naglašavajući da će se ovaj problem rešavati na institucionalnom nivou.

„Od juče ne mogu da prestanem da razmišljam o ovoj slici iz Beča, gde je austrijska ministarka spoljnih poslova dočekala grupu blokadera iz Srbije, a oni su bili razdragani kao da su sreli nekog veoma važnog“, napisala je Brnabić. Ona je ukazala na to da takvo ponašanje pokazuje stav blokadera prema svojoj zemlji, odnosno nepoštovanje prema Srbiji.

Brnabić je dodala da je zabrinjavajuće to što studenti ne žele da se sastanu ni sa jednim predstavnikom legitimnih institucija u Srbiji, uključujući predsednika, premijera ili ministre. U isto vreme, oni su spremni da putuju do Strazbura i Brisela kako bi se susreli sa bilo kim iz Evropskog parlamenta ili Evropske komisije, a u stranoj zemlji su „pali u nesvest“ od sreće kada vide nekog ministra.

„Oni nisu ni anarhisti ni protivnici sistema, već ne poštuju volju svojih građana koji su birali i gradili srpske institucije. To je poražavajuće i sramotno“, istakla je Brnabić, dodajući da je to zaslužuje osudu.

Ministarka spoljnih i evropskih poslova Austrije Beate Majng Rajzinger je, tokom susreta sa studentima, izjavila da „EU želi isto ono što i oni žele“. Ova izjava je dodatno pojačala tenzije između Srbije i Austrije, s obzirom na to da se Srbija suočava sa unutrašnjim protestima i nezadovoljstvom građana.

Brnabić je ponovila da je važno da se problemi u zemlji rešavaju kroz dijalog i institucije, a ne putem blokada i protesta koji ometaju svakodnevni život građana. Ona je pozvala studente da se vrate dijalogu sa vlastima i da traže rešenja unutar okvira srpskih institucija.

U poslednje vreme, protesti studenata u Srbiji postali su sve učestaliji, a pitanja koja se postavljaju uključuju kvalitet obrazovanja, ekonomske prilike i opšti društveni status mladih. Iako su studenti izrazili svoje nezadovoljstvo, vlasti smatraju da je važno održati red i stabilnost, kao i da se svaka vrsta protesta mora odvijati unutar zakonskih okvira.

Ova situacija dodatno komplikuje odnose Srbije sa Evropskom unijom, koja prati dešavanja u zemlji i poziva na dijalog između vlasti i građana. U tom smislu, Brnabić je naglasila da je važno da se Srbija fokusira na svoje unutrašnje probleme i da pronađe rešenja koja će zadovoljiti sve strane.

S obzirom na to da se protesti nastavljaju, ostaje da se vidi kako će vlasti reagovati na zahteve studenata i kako će se situacija dalje razvijati u predstojećim danima. Ukoliko se dijalog ne uspostavi, moguće je da će tenzije rasti, što bi moglo imati posledice po stabilnost u zemlji.

Na kraju, pitanje koje se postavlja je kako će se vlasti, studenti i međunarodna zajednica usaglasiti oko rešenja koja će zadovoljiti sve strane i omogućiti napredak Srbije na putu ka evropskim integracijama.

Jovana Kovačević avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije