U Beogradu se jutros saobraćaj odvija uglavnom normalno, i sve ulice su prohodne, nakon što su sinoć grupe studenata koje blokiraju fakultete, uz podršku građana, blokirale pojedine raskrsnice i mostove. Ipak, reporterka Euronews Srbija javlja da su jutros ponovo blokirane raskrsnice Ulice Jurija Gagarina i Gandijeve ulice na Novom Beogradu. Takođe, zabeležene su blokade i kod Pravnog fakulteta.
Gradski prevoz (GSP) jutros saobraća po redovnom rasporedu, za razliku od jučerašnjeg jutra kada su se dešavale prilagođene vožnje u zavisnosti od lokacija na kojima su bile blokade, kako je izvestio Tanjug.
Studenti su tokom jučerašnjeg dana nastavili sa blokadama u Beogradu, ali i u Novom Sadu, Nišu i drugim gradovima. U Valjevu, Užicu, Kragujevcu, Zrenjaninu, Smederevu, Subotici, Rumi i Pančevu, saobraćajnice su takođe bile blokirane. Ove aktivnosti su deo šireg protesta koji se odvija širom Srbije, a koji je pokrenut u znak solidarnosti sa studentima i kao odgovor na nedavne događaje.
Učesnici protesta koriste različite metode blokiranja saobraćaja, uključujući postavljanje kontejnera i neprekidno prelaziti pešačke prelaze. Kada policija ukloni jednu blokadu, demonstranti se brzo premeštaju na drugu lokaciju, čime nastavljaju pritisak na vlasti.
Blokade su počele u nedelju veče, kada su studenti na više raskrsnica i mostova izrazili svoje nezadovoljstvo. Kao glavni razlog za proteste naveli su privođenja nekoliko studenata osumnjičenih za planiranje nasilne promene ustavnog uređenja, kao i podršku uhapšenima koji su učestvovali u nasilju nakon protesta organizovanih u subotu.
Policija je tokom noći uklanjala sve blokade u Beogradu. Pomoćnik direktora policije, Željko Brkić, izjavio je da je nakon blokada u nedelju na ponedeljak privedeno 18 osoba u Beogradu i Čačku, te je naglasio da će policija obezbediti slobodu kretanja svim građanima.
Ove tenzije između studenata i policije odražavaju šire društvene i političke probleme u Srbiji. Mnogi studenti se osećaju marginalizovano i nečujno u svom društvu, što dodatno podstiče njihovu odlučnost da se bore za svoja prava i slobode. Protesti su često praćeni sukobima sa policijom, što dodatno komplikuje situaciju.
U međuvremenu, podrška studentima dolazi iz različitih delova društva, dok mnogi građani smatraju da je važno da se čuje njihov glas. Ova situacija ukazuje na rastući osećaj nezadovoljstva među mladima u Srbiji, koji su često oko pitanja obrazovanja, zapošljavanja i političke represije.
Dok se situacija razvija, važno je pratiti kako će vlasti reagovati na ove proteste i da li će biti spremne na dijalog sa studentima i građanima. U isto vreme, razumevanje razloga zbog kojih se studenti bore za svoja prava može pomoći u izgradnji konstruktivnijeg pristupa rešavanju ovih problema.
Protesti i dalje traju, a građani i studenti nastavljaju da traže odgovore i promene, nadajući se da će njihova borba doneti pozitivne rezultate i otvoriti vrata za bolje sutra. U ovom trenutku, svi očigledno čekaju kako će se situacija dalje razvijati i koja će biti reakcija vlasti na ovakve akcije.