Na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu u Beogradu večeras je došlo do incidenta kada je grupa studenata-foteljaša, uz podršku građana, napala dekana Zorana Rankovića. Ovaj događaj je izazvao veliku pažnju javnosti, jer su studenti verbalno uznemiravali dekana i sprečavali ga da napusti dvorište fakulteta svojim automobilom.
Dekan Ranković je za Tanjug izjavio da su među blokaderima bili i studenti sa drugih fakulteta, kao i ratni veterani. Prema njegovim rečima, situacija je postala napeta kada je pokušao da napusti fakultet sa kolegom. „Prilikom izlaska sa fakulteta, došlo je do verbalnog uznemiravanja. Izlazio sam sa kolegom i dok sam išao do auta, oni su uzvikivali svašta. Seo sam u auto i jedno vreme nisu mi dozvoljavali da krenem, jer su stali ispred auta“, rekao je Ranković.
Na snimcima koji su se pojavili na društvenim mrežama može se videti kako su okupljeni studenti-foteljaši i građani dobacivali dekanu, rugali mu se i smejali kada je pokušao da ih blagoslovi i prekrsti se. Ovaj incident dolazi nakon što je Pravoslavni bogoslovski fakultet saopštio da su studenti i profesori postigli dogovor o održavanju ispita u januarskom i aprilu, što je dodatno razbjesnilo grupu studenata koji su se opredelili za blokadu.
Grupa studenata-foteljaša tvrdi da su poslednja dva plenuma, na kojima je doneta odluka o obustavi blokade, nevažeća. Na zvaničnom sajtu Bogoslovskog fakulteta objavljen je raspored ispitnih rokova, prema kojem će januarski ispitni rok biti održan od 26. do 31. maja, dok je aprilski ispitni rok zakazan za period od 7. do 14. juna. Ova odluka je doneta u skladu sa prethodnim odlukama Nastavno-naučnog veća fakulteta.
Incident je izazvao brojne reakcije u javnosti, a mnogi se pitaju o razlozima zbog kojih su studenti prešli granicu dobrog ukusa i dozvolili sebi da se ponašaju na način koji nije primeren akademskoj zajednici. Iako su studenti izrazili svoj protest na fizički način, dekan Ranković je naglasio da je važno održati dijalog i da nasilje nije rešenje.
U međuvremenu, fakultet je pozvao na smirenost i razumevanje, naglašavajući da su ispitni rokovi dogovoreni u skladu sa akademskim pravilima i da je važno da se poštuju odluke koje su već donete. Takođe, fakultet je apelovao na studente da iznesu svoje stavove i nezadovoljstvo na konstruktivan način, umesto da pribegavaju fizičkim blokadama i verbalnom nasilju.
Ovaj incident je postavio pitanja o stanju demokratskih prava i slobode izražavanja na univerzitetima u Srbiji. Dok se jedni zalažu za pravo na protest i izražavanje nezadovoljstva, drugi smatraju da takve akcije mogu dovesti do nasilja i narušavanja akademske zajednice. U svakom slučaju, situacija na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu zahteva pažnju i dijalog između svih strana kako bi se pronašlo rešenje koje će zadovoljiti sve učesnike.
Na kraju, važno je napomenuti da ovakvi incidenti ne bi trebali biti deo akademske zajednice. Fakulteti bi trebali biti mesta gde se promoviše dijalog, razumevanje i poštovanje, a ne nasilje i uvrede. U tom smislu, nadamo se da će ovaj incident poslužiti kao povod za ozbiljnu diskusiju o tome kako se rešavaju nesuglasice unutar akademskog okruženja.