U Kočanima, sud je na zahtev tužilaštva ukinuo kućni pritvor bivšim direktorima Državnog inspektorata unutrašnjih poslova, Aneti Simeski Dimoski i Goranu Trajkovskom, koji je bio određen u vezi sa istragom tragedije koja se dogodila u ovom gradu. U požaru koji je izbio u diskoteci „Puls“ stradalo je 62 ljudi, a ovaj slučaj je izazvao veliku pažnju javnosti i pokrenuo brojne istrage.
Pre nekoliko dana, tužilaštvo je predložilo zamenu efektivnog pritvora za Trajkovskog kućnim pritvorom, a nakon toga su zatražene blaže mere i za njegovu prethodnicu, Simeski Dimoski. Sud je takođe potvrdio da su slične mere predostrožnosti određene i drugom osumnjičenom koji je povezan sa diskotekom, a koji se prethodno lečio u bolnici.
Istraga o ovoj nesreći traje već mesec dana i do sada je osumnjičeno više od 50 osoba za teška krivična dela protiv javne bezbednosti. Među njima su se našli i policajci, inspektori, kao i bivši gradonačelnik Papazov, koji je takođe bio pod kućnim pritvorom. Ova situacija ukazuje na ozbiljnost i složenost slučaja, kao i na potrebu za odgovornošću svih aktera uključenih u incident.
Tužilaštvo je najavilo da će završiti istragu u roku od tri meseca, a tim od 13 tužilaca radi na ovom slučaju. Osim direktne odgovornosti za tragediju, ispituje se i odgovornost institucija koje su omogućile rad diskoteke „Puls“ bez potrebnih dozvola. Ova činjenica ukazuje na ozbiljan propust u sistemu koji je trebao da obezbedi sigurnost građana.
Požar u diskoteci dogodio se 16. marta, kada je na licu mesta stradalo 59 mladih ljudi, dok su tri pacijenta kasnije preminula usled povreda. Ova tragedija je ostavila dubok trag u zajednici i pokrenula pitanja o sigurnosti javnih prostora, kao i o regulativama koje se tiču organizacije ovakvih događaja. U požaru je povređeno nešto manje od 200 osoba, što dodatno osvetljava ozbiljnost situacije.
S obzirom na to da se radi o tako velikoj tragediji, reakcija vlasti i pravosudnog sistema se može posmatrati kao deo šireg problema sa bezbednošću u javnim prostorima. Mnogi se pitaju kako je moguće da diskoteka radi bez potrebnih dozvola, a da su odgovorni za to još uvek na slobodi. Istraga će, nadamo se, doneti odgovore na ova pitanja i omogućiti pravdu za žrtve i njihove porodice.
Osim pravnog aspekta, ova situacija otvara i širu diskusiju o kulturi noćnog života, sigurnosti mladih i odgovornosti organizatora događaja. Mnogi smatraju da je potrebno uspostaviti strože mere i regulative kako bi se sprečile slične tragedije u budućnosti. Državne institucije, ali i privatni sektor, moraju da preuzmu odgovornost za sigurnost građana i obezbede da se ovakvi incidenti ne ponove.
U zaključku, tragedija u Kočanima je podsetnik na važnost bezbednosti u javnim prostorima i odgovornosti svih aktera uključenih u organizaciju događaja. Istraga koja je u toku može doneti pravdu za žrtve, ali takođe mora poslužiti kao upozorenje za budućnost kako bi se izbegle slične tragedije. Nadamo se da će nadležni organi prepoznati ozbiljnost situacije i učiniti sve što je u njihovoj moći da zaštite živote građana.