Suđenje za razbojništvo posle prve otmice zemunskog klana

Goran Petrović avatar

Viši sud u Beogradu je nedavno prihvatio predlog tužilaštva da se uradi komisiono veštačenje tržišne vrednosti 4,5 kilograma zlata koje je ukradeno nakon otmice Novaka Stevanića 21. avgusta 1997. godine. Ova otmica je bila deo akcije „zemunskog klana“, a mladić je otet dok je bio u svom stanu u Beogradu. U ovom slučaju se sudi trojici osumnjičenih: policijskom inspektoru u penziji Milanu Radukiću, bivšem pripadniku Žandarmerije Saši Đajiću i nekadašnjem članu „zemunskog klana“ Goranu Ristiću.

Prema optužnici, otmičari su Novaka Stevanića zadržali u garaži na Novom Beogradu, gde su ga fizički maltretirali. Tokom mučenja, Stevanić je otmičarima otkrio gde se nalazi sef s novcem i zlatom. Nakon što su mu uzeli ključeve stana, otišli su do stana njegove porodice, otvorili sef i odneli oko 100.000 tadašnjih maraka, 4,5 kilograma zlata i četiri pištolja. Osam meseci kasnije, Stevanić se ubio, što dodatno komplikuje slučaj.

Na suđenju koje je održano, odbrana je izrazila sumnju u potrebu za veštačenjem zlata. Advokat Ivan Bajazit je istakao da ako zlato nije pronađeno, veštačenje je suvišno. Sudija je ipak odlučio da se veštačenje sprovede i zakazao sledeći pretres za 25. jun.

U međuvremenu, planirano je da se kao svedok sasluša Ljubiša Buha Čume, no policija ga nije pronašla na prijavljenoj adresi, te će biti ponovo pozvan na saslušanje.

Dejan Milenković Bagzi, koji je ranije svedočio, potvrdio je da je vođa „zemunskog klana“ Dušan Spasojević nakon pljačke dao Čumi tri zlatna lanca. Međutim, nije mogao da objasni kako su se delili plodovi pljačke. Zoran Stevanić, otac Novaka Stevanića, dodao je da je ukradeno zlato uključivalo nakit i zlatne dukate, kao i nekoliko lanaca, narukvica, prstenja, minđuša i broševa sa dragim kamenjem.

Zoran Stevanić je takođe naglasio da je njegova supruga tokom istrage detaljno opisivala svaki komad nakita, a policija je pravila crteže koji su poslati svim stanicama u zemlji. Međutim, zlato se nikada nije pojavilo, osim kada je Milenković uhapšen i kada su mu oduzeti neki predmeti, ali su ti predmeti kasnije nestali iz depoa Specijalnog suda.

Izjavio je da nikada nije pronađeno nijedno od četiri ukradena pištolja, što sugeriše da su u zločin bili uključeni i kriminalci i pojedinci iz policije. Stevanić je procenio materijalnu štetu na oko milion evra, dok je nematerijalna šteta, zbog gubitka sina, neprocenjiva. Izrazio je nadu da će pravda konačno pobediti nakon skoro tri decenije.

Vreme je ključno u ovom procesu, jer će gonjenje za ovo razbojništvo zastariti 21. avgusta 2027. godine, ukoliko ne bude doneta pravosnažna presuda. Ovaj slučaj ne samo da osvetljava mračne strane organizovanog kriminala u Srbiji, već i ukazuje na probleme unutar policije i pravosudnog sistema, koji su se suočili sa izazovima u borbi protiv kriminala tokom godina.

Dok se suđenje nastavlja, porodica Stevanić se nada da će konačno dobiti pravdu za svog sina i da će se otkriće o ukradenom zlatu i njegovoj vrednosti možda donekle ispraviti nepravdu koja je učinjena.

Goran Petrović avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije