Rok za registraciju pripejd brojeva mobilnih telefona ističe 10. aprila, a nakon ovog datuma, korisnici koji ne registruju svoje brojeve suočiće se sa blokadom poziva i interneta. Ministarstvo informisanja i telekomunikacija je naglasilo da će neregistrovanim korisnicima biti omogućeno minimalno korišćenje saobraćaja, koje uključuje samo registraciju broja i pozive ka hitnim službama, najkasnije do 25. maja.
Obavezna registracija pripejd brojeva uvedena je Zakonom o elektronskim komunikacijama, koji je usvojen 2023. godine. Ova mera je deo šireg trenda usklađivanja sa zakonodavstvima većine država Evropske unije i sveta, gde se nastoji poboljšati bezbednost i smanjiti zloupotrebe u komunikacijama.
Ministarstvo je takođe podsetilo da je registracija jednostavna i može se obaviti putem različitih platformi, uključujući mobilne aplikacije i fizičke prodavnice telekomunikacionih operatera. Uslovi za registraciju obuhvataju dostavljanje ličnih podataka, kao i identifikacionih dokumenata, što je standardna praksa širom sveta.
Nakon isteka roka za registraciju, prema informacijama iz ministarstva, korisnici će biti obavešteni o tome kako da reše svoje statusne probleme, kao i o mogućim alternativama. U situaciji kada korisnici ne reše svoje obaveze, njihovi brojevi će biti deaktivirani, što podrazumeva da neće moći da primaju ili upućuju pozive, niti da koriste internet.
Ova inicijativa ima za cilj da se smanje rizici od zloupotrebe mobilnih telefona, kao i da se unapredi bezbednost građana. U poslednje vreme, sve više slučajeva zloupotrebe identiteta i prevara vezanih za pripejd brojeve mobilnih telefona ukazuje na potrebu za strogijim pravilima.
Osim bezbednosti, registracija brojeva takođe omogućava bolju analizu i praćenje telekomunikacionog saobraćaja, što može pomoći u borbi protiv kriminala i terorizma. Na ovaj način, pravosudni organi će imati veće mogućnosti da reše slučajeve koji uključuju zloupotrebe telekomunikacionih usluga.
Ministarstvo informisanja i telekomunikacija takođe planira da sprovede kampanju informisanja građana o važnosti registracije brojeva, kako bi se osiguralo da što veći broj korisnika bude obavešten o predstojećem roku i procedurama registracije. Očekuje se da će ova kampanja uključivati različite medijske kanale, od televizije do društvenih mreža.
Pored toga, važno je napomenuti da korisnici koji se suoče sa problemima u procesu registracije mogu potražiti pomoć i savete od svojih telekomunikacionih operatera. Oni su dužni da pruže sve potrebne informacije i podršku kako bi olakšali registraciju korisnicima.
Zakon o elektronskim komunikacijama je deo šire reforme u sektoru telekomunikacija, koja ima za cilj da unapredi kvalitet usluga i zaštitu korisnika. Ova reforma dolazi u vreme kada se telekomunikacione tehnologije rapidno razvijaju, a korisnici očekuju sve bolje usluge i veću sigurnost u korišćenju svojih uređaja.
U zaključku, registracija pripejd brojeva mobilnih telefona predstavlja značajan korak ka unapređenju bezbednosti i kvaliteta telekomunikacijskih usluga u Srbiji. S obzirom na sve veće zahteve za zaštitu privatnosti i sigurnost korisnika, ova inicijativa će se verovatno pokazati kao korisna i neophodna u savremenom društvu. Građani su pozvani da se pridržavaju zakonskih obaveza i da registruju svoje brojeve kako bi izbegli neprijatnosti koje bi mogle nastati nakon isteka roka.