Boris Tadić, predsednik Socijaldemokratske stranke, izrazio je svoju oštro protivljenje francuskom predsedniku Emanuelu Makronu zbog njegovog sastanka sa Aleksandrom Vučićem, predsednikom Srbije, koji se odigrao u Parizu. Tadić je na društvenoj mreži „X“ (ranije poznatoj kao Twitter) kritikovao sve evropske državnike koji primaju Vučića u trenucima kada se mladost Srbije, zajedno sa građanima, bori za osnovna ljudska prava i pravdu. On je istakao da je neprihvatljivo da Vučić zloupotrebljava ovakve susrete za slanje pretnji i optužbi prema građanima, dok se njegova vlast zapravo ponaša nasilno.
Tadić je naglasio da je posebno skandalozno što Makron nije osudio Vučićeve postupke, koji su, po njegovim rečima, u suprotnosti sa osnovnim vrednostima Evropske unije. „Svi evropski državnici koji primaju Vučića u posetama u trenutku kada se mladost Srbije zajedno sa građanima bori mesecima na ulici za elementarnu pravdu, trpe nasilje i dok država napada građane soničnim oružjem, direktno krše osnovne vrednosti EU“, napisao je Tadić.
On je dodao da prodaja francuskih borbenih aviona Rafale i ekonomski interesi Francuske u Srbiji ne bi smeli da budu izgovor za podršku urušavanju civilizacijskih vrednosti i demokratije. Tadić je ukazao na to da ovakva podrška može da dovede do daljeg gubitka poverenja mladih u Evropsku uniju. Njegove reči su naglasile potrebu za odgovornijim pristupom evropskih lidera prema situaciji u Srbiji.
Podsetimo, sastanak između Makrona i Vučića održan je 9. aprila u Jelisejskoj palati, gde su Vučiću ukazane sve državne počasti. Nakon razgovora, Vučić je izrazio zadovoljstvo i veru da će rezultati sastanka biti pozitivni za Srbiju. „Razgovarali smo o brojnim pitanjima, evropskoj budućnosti Srbije, verujem da ćete dobiti izjavu Makrona vezanu za Ekspo, molio sam Francusku da učestvuje“, rekao je Vučić.
Ovaj susret dolazi u trenutku kada se u Srbiji odvijaju masovni protesti, a građani traže odgovore i pravdu. Tadić je ukazao na to da je sada važnije nego ikada da evropski lideri prepoznaju i osude nasilje koje se sprovodi nad građanima, posebno mladima koji se bore za svoje pravo na slobodu i demokraciju. On je pozvao Makrona da se ogradi od Vučićeve zloupotrebe njihove posete, ističući da je važno da evropski čelnici ne ostanu nemi na kršenje ljudskih prava.
U međuvremenu, Vučić je nastavio da naglašava važnost odnosa Srbije i Francuske, govoreći o potencijalu za dalju saradnju. On je ukazao na geopolitička pitanja koja su bila tema razgovora sa Makronom, ali je Tadić podsetio na opasnosti koje predstavljaju takvi susreti bez osude aktuelne situacije u Srbiji.
Ova debata između Tadića i Vučića, kao i reakcije evropskih lidera, otvaraju pitanja o budućnosti Srbije u kontekstu evropskih integracija. Dok se Vučić bori da osigura podršku za svoju vladu i politiku, Tadićeve kritike ukazuju na rastuće nezadovoljstvo među građanima i mladima koji se osećaju izostavljenima iz procesa donošenja odluka.
S obzirom na sve veće tenzije u društvu i na ulicama, jasno je da će evropski lideri morati da preispitaju svoje stavove i pristupe prema Srbiji i njenom trenutnom vođstvu. U tom smislu, Tadićev apel za odgovornost i kritiku prema Vučiću može biti ključni korak ka ponovnom uspostavljanju poverenja između Srbije i Evropske unije.