TEŠKA SRAMOTA! SKUPŠTINU SRBIJE UPOREDILI S RAJHSTAGOM! Blokaderi sa ETF pljunuli na žrtve nacista!

Jovana Kovačević avatar

Nacionalni savet romske nacionalne manjine osudio je nedavnu objavu studenata u blokadi na Elektrotehničkom fakultetu (ETF) koja je uključivala izmenjenu fotografiju podizanja zastave nad Rajhstagom. U saopštenju se naglašava da ovakva manipulacija istorijskim simbolima i poređenje savremenih studentskih protesta sa borbom protiv nacizma predstavljaju neprimeren i izuzetno neodgovoran čin. Nacionalni savet izražava duboku zabrinutost i najoštriju osudu ovakvog vida izražavanja, ističući da fotografija ima ogroman istorijski značaj.

U svom saopštenju, Nacionalni savet podseća da ova fotografija simbolizuje pobedu nad jednim od najmračnijih totalitarnih režima u istoriji čovečanstva, posebno naglašavajući sistematsko istrebljenje Roma tokom Holokausta, gde je više od pola miliona Roma izgubilo život. Savet upozorava da korišćenje ovakve simbolike bez odgovarajuće istorijske perspektive i empatije prema žrtvama vodi ka trivializaciji zločina genocida i gubitku kolektivne svesti o značaju antifašističkih vrednosti.

Nacionalni savet je pozvao rukovodstvo Univerziteta u Beogradu i Elektrotehničkog fakulteta da se jasno i nedvosmisleno ograde od ovakvih istupa, kao i da studentima i javnosti pruže edukativni okvir koji će doprineti razumevanju istorijskih činjenica i očuvanju kulture sećanja.

Reagovala je i predsednica Skupštine Ana Brnabić, koja je oštro kritikovala studente na ETF-u. U njenoj izjavi, Brnabić je istakla da je sramota što su studenti uporedili Narodnu skupštinu Republike Srbije sa Rajhstagom, uvredivši tako svoj narod, svoju državu, ali i sve žrtve nacističkih i fašističkih režima. Ona je naglasila da ovakvo poređenje relativizuje tragedije kao što su stradanje dece u logorima i streljanje đaka u Kragujevcu.

Brnabić je posebno naglasila da je ovaj incident od značaja jer se dogodio na dan kada je čovečanstvo pre 80 godina pobedilo to zlo, ističući da obrazovne institucije moraju učiniti više kako bi edukovale mlade ljude o važnosti poštovanja žrtava prošlosti. „Naučite da nekad zaćutite. Naučite da nekad razmislite pre nego što nešto kažete ili napišete,“ poručila je predsednica.

Milenko Jovanov, šef poslaničke grupe SNS u Skupštini Srbije, takođe je komentarisao ovu situaciju, ukazujući na to da se ne radi samo o neznanju već i o zastranjenju u mržnji prema sopstvenoj zemlji. On je naglasio da samo ozbiljno poremećena osoba može porediti srpski parlament sa Rajhstagom, koji je bio simbol nacističkog režima.

Pored ovih reakcija, predsednica Brnabić je izjavila da bi Skupština trebalo da razmatra izmene Zakona o osnovnom obrazovanju kako bi posete stratištima srpskog naroda postale obavezne za osnovce. Ona je istakla da je očigledno da obrazovanje u Srbiji u poslednjim decenijama nije ispunilo svoju svrhu, te da je važno da mladi ljudi budu svesni tragičnih događaja iz prošlosti.

Brnabić je naglasila da ne sme doći do situacije u kojoj mlada osoba ne razume značaj žrtava koje je srpski narod podneo tokom Drugog svetskog rata i izjednačava svoju zemlju sa Trećim rajhom. Ove izjave ukazuju na potrebu za dubljim razumevanjem istorije i obrazovanjem koje će omogućiti mladima da razviju empatiju i poštovanje prema onima koji su stradali.

Ova situacija otvara važnu diskusiju o obrazovanju i svesti o prošlosti, posebno u kontekstu savremenih društvenih pokreta i protesta. Potrebno je raditi na edukaciji o važnosti sećanja i poštovanja prema žrtvama, kako bi se sprečilo ponavljanje sličnih grešaka u budućnosti.

Jovana Kovačević avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije