Ilon Mask ne odustaje od svojih futurističkih ideja, pa tako testiranje robotaksija kreće već u junu! Tesla planira da na ulice Ostina, u američkoj saveznoj državi Teksas, do kraja meseca pusti prvih desetak autonomnih vozila, najavio je danas Mask u intervjuu za CNBC.
Kako je otkrio, automobili će se kretati samo u najbezbednijim delovima grada, uz postavljanje tzv. geoograde, odnosno digitalne barijere koja ograničava kretanje vozila van odabranih zona. „Nećemo ih raspoređivati u celom Ostinu, već samo u delovima koji su najbezbedniji“, rekao je Mask i dodao da Tesla planira da broj autonomnih vozila poveća na hiljadu u narednim mesecima.
Ova najava podigla je vrednost Teslinih akcija na berzama za oko jedan odsto u popodnevnom trgovanju, dok se kompanija sve više okreće novim pravcima razvoja, udaljavajući se od planova za izgradnju jeftinijih električnih automobila.
Mask je naglasio da su jedine dve stvari koje su zaista važne na duže staze autonomija i robot Optimus, ističući da je upravo robotaksija i humanoidni robot sledeći veliki iskorak kompanije. Ipak, komercijalizacija tehnologije samovozećih vozila nije jednostavna. Regulativa je stroga, konkurencija je sve manja, a mnoge kompanije su već zatvorile projekte zbog ogromnih troškova i bezbednosnih izazova.
Naime, Nacionalna administracija za bezbednost saobraćaja na auto-putevima SAD istražuje niz sudara u kojima je učestvovao Teslin softver FSD (Full Self-Driving), posebno u uslovima loše vidljivosti. Regulatori sada zahtevaju od Tesle dodatna pojašnjenja o tome kako će vozila funkcionisati u lošim vremenskim uslovima.
Uprkos izazovima, Mask ne odustaje – potvrdio je da je Tesla već u pregovorima sa velikim svetskim proizvođačima automobila o licenciranju FSD softvera, koji bi trebalo da bude osnova buduće flote robotaksija širom sveta.
Ovaj ambiciozni plan dolazi u trenutku kada se tržište električnih automobila i tehnologija autonomne vožnje suočava sa sve većim izazovima. Konkurencija se pojačava, a mnoge kompanije su se suočile sa problemima implementacije svojih autonomnih sistema. Mask je, međutim, optimističan i veruje da će Tesla uspeti da prevaziđe te prepreke.
S obzirom na to da se tehnologija autonomne vožnje brzo razvija, Mask se nada da će Tesla biti u mogućnosti da predstavi svoje robotaksije kao sigurnu i efikasnu alternativu tradicionalnim vozilima. Očekuje se da će ovo testiranje u Ostinu biti samo prvi korak ka širenju flote robotaksija na druge gradove i države.
Mask je takođe napomenuo da je jedan od ključnih elemenata u razvoju autonomnih vozila sposobnost da se prilagode različitim uslovima vožnje i vremenskim prilikama. Ovaj aspekt je posebno važan, s obzirom na to da su mnogi prethodni pokušaji drugih kompanija propali zbog nesigurnosti i nepredvidivih situacija na putu.
Uz to, Tesla planira da koristi podatke prikupljene tokom testiranja u Ostinu kako bi dodatno poboljšala svoj softver i prilagodila ga različitim situacijama. Ova strategija bi mogla značajno doprineti sigurnosti i pouzdanosti vozila, što će biti ključno za prihvatanje ove tehnologije od strane potrošača.
U zaključku, Maskov entuzijazam i ambicija da uvede robotaksije na ulice Ostina predstavlja značajan korak ka budućnosti autonomne vožnje. Iako se suočava sa brojnim izazovima, njegov pristup i strategija mogu otvoriti nove mogućnosti za Teslu kao lidera u industriji električnih automobila i tehnologije autonomne vožnje. U narednim mesecima, svet će sa pažnjom pratiti kako će se ovaj projekat razvijati i kakve će promene doneti na tržištu automobila.