Tolerancija na nasilje kod dece u porastu, 51,9 odsto njih opravdava nasilje

Stefan Nikolić avatar

BEOGRAD – Tolerancija na nasilje među decom u Srbiji raste, a zabrinjavajućih 51,9 procenata njih čak opravdava nasilje, istaknuto je danas na javnom slušanju Odbora za prava deteta. Ova tema je bila fokusirana na „Neophodnost uvođenja dnevnog boravka za decu u sukobu sa zakonom, roditeljima, školom ili zajednicom i osnivanja posebne ustanove namenjene lečenju i osposobljavanju“.

Javno slušanje u Narodnoj Skupštini otvorila je predsednica Odbora za prava deteta i predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić. Ona je naglasila da je Odbor u potpunosti posvećen prevenciji i sprečavanju svih oblika nasilja koje uključuju decu. U ovom kontekstu, prepoznati su i problemi dece koja su u sukobu sa zakonom.

Tokom događaja, Brnabić je ukazala na to koliko je važno stvoriti okruženje u kojem će deca moći da se razvijaju bez nasilja. „Deca treba da odrastaju u bezbednom okruženju, a ne da budu izložena nasilju ili postanu njegovi akteri“, naglasila je. Ona je takođe istakla potrebu za sistemskim rešenjima koja će omogućiti pravovremenu intervenciju i podršku deci u riziku.

Prema podacima koje je izložila Brnabić, istraživanje je pokazalo da su deca koja su odrasla u nasilnim sredinama sklonija nasilnim ponašanjima. „Potrebno je raditi na prevenciji i edukaciji, kako bi se smanjila tolerancija na nasilje“, dodala je. Odbor je uočio da je potrebno razviti programe koji će učiti decu o nenasilnom rešavanju sukoba i važnosti komunikacije.

U okviru javnog slušanja, govorili su i predstavnici različitih institucija i organizacija koje se bave zaštitom prava deteta. Oni su se složili da je neophodno uvesti dnevne boravke za decu koja se suočavaju sa problemima, kako bi im se pružila podrška i osposobljavanje za normalan život. „Dnevni boravci bi mogli da budu mesto gde deca dobijaju emocionalnu i psihološku podršku, kao i obrazovanje koje im je potrebno“, istakao je jedan od učesnika.

Osim toga, naglašena je potreba za osnivanjem posebnih ustanova koje bi se bavile lečenjem i rehabilitacijom dece koja su u sukobu sa zakonom. „Deca nisu kriva za svoje postupke, često su žrtve okruženja u kojem odrastaju. Zato je važno raditi na njihovom oporavku i reintegraciji u društvo“, dodao je drugi učesnik.

Tokom rasprave, istaknuta su i iskustva iz drugih zemalja koje su implementirale slične programe. Učesnici su se složili da je važno učiti iz tuđih iskustava i prilagoditi ih našem kontekstu. „Moramo stvoriti sistem koji će raditi u korist dece, a ne protiv njih“, zaključeno je.

Pored toga, naglašena je i važnost saradnje između različitih institucija – škola, socijalnih službi, policije i nevladinih organizacija. „Samo zajedničkim radom možemo postići rezultate i pomoći deci da izbegnu nasilje i razviju se u zdrave pojedince“, istaknuto je na skupu.

Na kraju, učesnici su se složili da je neophodno uspostaviti mehanizme koji će omogućiti bržu i efikasniju reakciju na nasilje u porodici i školama. „Deca moraju znati da imaju kome da se obrate za pomoć, i da će njihovi problemi biti ozbiljno shvaćeni“, zaključila je Brnabić.

Ovaj događaj je samo jedan od koraka ka stvaranju bezbednijeg okruženja za decu u Srbiji, ali je jasno da je potrebno mnogo više truda i resursa kako bi se postigli željeni rezultati. U tom smislu, javna slušanja i slične inicijative su ključne za podizanje svesti i unapređenje sistema zaštite prava deteta.

Stefan Nikolić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije