VAŠINGTON – Američki predsednik Donald Tramp planira da uvede nove tarife na smartfone, kompjutere i druge elektronske uređaje koji su prethodno bili izuzeti od visokih tarifa na robu iz Kine. Ovu informaciju je danas potvrdio ministar trgovine SAD, Hauard Lutnik, koji je naglasio da će nove tarife biti uvedene u naredna dva meseca.
Prema izjavama ministra Lutnika, nove carine će obuhvatiti širok spektar elektronskih proizvoda, uključujući i poluprovodnike. Ova promena dolazi kao iznenađenje, s obzirom na to da je samo nekoliko dana ranije administracija obavestila javnost da su određeni elektronski proizvodi izuzeti od tih tarifa. U intervjuu za ABC, Lutnik je istakao da će nove tarife pomoći u vraćanju proizvodnje ovih proizvoda u Sjedinjene Američke Države.
Trampova administracija je u petak najavila da će neki elektronski proizvodi, uključujući pametne telefone i kompjuterske monitore, biti izuzeti od recipročnih carina koje se primenjuju na robu iz Kine. Ova odluka je doneta kako bi se olakšao pritisak na američke tehnološke kompanije, poput Epla, koje se oslanjaju na uvoz delova i gotovih proizvoda iz Kine.
Uvođenje novih tarifa dolazi u trenutku kada se Trampova administracija suočava sa kritikama zbog trgovinske politike prema Kini. Mnogi analitičari smatraju da bi povećanje tarifa moglo izazvati dalji rast cena za potrošače u SAD-u, kao i dodatne tenzije u trgovinskim odnosima između dve zemlje.
Lutnik je, takođe, naglasio da će ovo biti deo šire strategije kako bi se smanjila zavisnost SAD-a od stranih proizvoda i podstakla domaća proizvodnja. On je izjavio da su tarife na poluprovodnike i farmaceutske proizvode, koje će takođe biti obuhvaćene novim merama, ključne za jačanje američke ekonomije.
S obzirom na to da su pametni telefoni i računari među najprodavanijim potrošačkim elektronskim uređajima, nova pravila bi mogla imati značajan uticaj na tržište. Mnogi potrošači se plaše da bi povećane cene mogle uticati na njihov budžet, posebno u vreme kada se ekonomija oporavlja od posledica pandemije COVID-19.
Pored toga, Trampova administracija je pod pritiskom da pronađe ravnotežu između zaštite domaće industrije i održavanja konkurentnosti američkih kompanija na globalnom tržištu. Uvođenje novih tarifa može dovesti do povećanja troškova proizvodnje, što bi moglo uticati na profitabilnost kompanija i njihove investicije u inovacije.
U međuvremenu, kompanije kao što su Apple i Microsoft, koje se oslanjaju na uvoz komponenti iz Kine, prate razvoj situacije sa velikim interesovanjem. Uvođenje carina na elektronske proizvode može uticati na njihove poslovne strategije i planove za budući rast.
Dok se očekuje da će detalji novih tarifa biti objavljeni u narednim nedeljama, analitičari će pažljivo pratiti kako će ove mere uticati na ekonomski pejzaž Sjedinjenih Američkih Država. Mnogi se pitaju kako će potrošači reagovati na potencijalno povećanje cena i da li će to dovesti do smanjenja potražnje za elektronskim proizvodima.
Trampova administracija nastavlja da se suočava sa izazovima u trgovinskoj politici, a nove tarife predstavljaju samo jedan od aspekata složene strategije koja je usmerena ka ekonomskom nacionalizmu i smanjenju zavisnosti od stranih tržišta. U ovom kontekstu, ključni ciljevi ostaju očuvanje radnih mesta u SAD-u i podsticanje domaće proizvodnje, što će biti od suštinskog značaja za budućnost američke ekonomije.