Ljubodrag Savić, renomirani ekonomista, komentarisao je recentni dogovor između Sjedinjenih Američkih Država i Kine o smanjenju carina, ističući da ovaj potez nije iznenađujući. Prema njegovim rečima, američki predsednik Donald Tramp je uveo carine na kinesku robu u visini od 145 procenata, što je dovelo do rasta cena proizvoda u SAD-u. Savić je naglasio da je Tramp shvatio da „batina ima dva kraja“ i povukao se pod pritiskom negativnih posledica koje su se odrazile na američke potrošače.
Savić je u intervjuu za Tanjug objasnio da je Trampova politika carina bila slična „slonu u staklarskoj radnji“. On je verovao da može bez problema uvesti visoke carinske stope, ne uzimajući u obzir da Kinezi imaju svoje adute u ovom trgovinskom ratu. „Shvatio je da bogata Amerika, i pored svog bogatstva, ima deo građana koji su siromašni i kojima je jeftina kineska roba bila od vitalnog značaja,“ rekao je Savić.
Kako je istakao, početni entuzijazam Amerikanaca prema Trampovim odlukama brzo se pretvorio u nezadovoljstvo kada su shvatili da povećane carine znače veće troškove za njihov svakodnevni život. „Građani i glasači se možda u početku dive predsedniku koji donosi ovakve poteze, ali kada cene porastu, njihovo mišljenje se menja,“ objasnio je Savić.
Smanjenje carina između SAD-a i Kine predstavlja pokušaj da se ublaže negativne posledice trgovinskog rata koji traje već nekoliko godina. Ovaj sporazum dolazi u trenutku kada su mnogi potrošači u Americi zabrinuti zbog rasta cena osnovnih potrepština, što bi moglo uticati na Trampovu popularnost uoči predstojećih izbora.
Savić je naglasio da je Trampova administracija svesna da visoke carine ne samo da povećavaju troškove potrošnje, već mogu i oslabiti ekonomiju. „Svaki američki potrošač koji plaća više za proizvode oseća se manje zadovoljno i to će se odraziti na glasačke navike,“ dodao je on.
Ova situacija, prema Saviću, pokazuje da se ekonomija ne može voditi isključivo ideološkim pristupom ili političkim ambicijama. Ekonomija je kompleksna i zahteva pažljivo razmatranje svih strana. „Trgovinski ratovi imaju svoje posledice, a ekonomija mora biti u ravnoteži,“ rekao je Savić.
Osim toga, Savić je napomenuo da je uloga Kine u svetskoj ekonomiji značajna i da je teško zamisliti globalnu trgovinu bez ovog velikog igrača. „Kina je ključni partner u mnogim sektorima, a trgovinski odnos između SAD-a i Kine ima dalekosežne posledice ne samo za ove dve zemlje, već i za ceo svet,“ zaključio je on.
Kako sada stoje stvari, dogovor o smanjenju carina može doneti određeno olakšanje američkim potrošačima, ali će biti potrebno vreme da se ekonomske posledice osete u punoj meri. Savić je optimista da bi ovaj potez mogao otvoriti vrata za dalje pregovore i stabilizaciju trgovinskih odnosa između dve najveće svetske ekonomije.
U svetlu ovih događanja, jasno je da su ekonomske politike često podložne promenama i da zahteva stalnu prilagodbu. Savić je pozvao na oprez i mudrost u vođenju ekonomskih politika, naglašavajući da je važno slušati potrebe građana i prilagoditi se realnosti tržišta.
Kao što se može videti, trgovinski odnosi između SAD-a i Kine će i dalje biti u fokusu analitičara i ekonomista, a budući koraci će značajno uticati na globalnu ekonomiju.