Trampova administracija vodi svakodnevno razgovore sa Kinom o carinama

Branko Simić avatar

Administracija predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa nastavlja sa intenzivnim razgovorima sa Kinom u vezi sa carinama, izjavila je danas američka ministarka poljoprivrede Bruk Rolins. Ova izjava dolazi u trenutku kada se očekuje da će trgovinski sporazumi sa drugim zemljama biti brzo postignuti, što ukazuje na dinamiku u međunarodnoj trgovini.

Rolins je u intervjuu za CNN naglasila da su pregovori u toku i da su Sjedinjene Američke Države posvećene unapređenju trgovinskih odnosa ne samo sa Kinom, već i sa brojnim drugim zemljama. „Svakog dana razgovaramo sa Kinom, a i sa ostalih 99, 100 zemalja koje su sele za pregovarački sto“, izjavila je ona, čime je istakla širok spektar međunarodnih odnosa u kojima SAD učestvuju.

Ova izjava dolazi u svetlu nedavnog trgovinskog rata između SAD i Kine, koji je započeo u 2018. godini kada je Trampova administracija uvela tarife na kinesku robu u pokušaju da smanji trgovinski deficit i zaštiti američke industrije. Kina je odgovorila uzvratnim tarifama, što je dovelo do eskalacije tenzija između dve najveće svetske ekonomije.

Iako su tokom proteklih meseci viđeni znaci popuštanja tenzija, trgovinski sporazumi i dalje ostaju ključna tačka u bilateralnim odnosima. Rolins je naglasila da je cilj SAD da unaprede trgovinske odnose i postignu sporazume koji će biti korisni za sve strane. Pored razgovora sa Kinom, američka administracija takođe aktivno pregovara sa zemljama u Evropi, Aziji i Latinskoj Americi, što ukazuje na širu strategiju za jačanje američkih ekonomskih interesa na globalnom nivou.

Trgovinski sporazumi su važni ne samo za ekonomiju, već i za politiku. Oni mogu doprineti jačanju savezništava i olakšavanju diplomatskih odnosa sa drugim zemljama. U tom kontekstu, Rolins je ukazala na to koliko je važno da SAD ostanu aktivni učesnici u međunarodnoj trgovini, jer to može imati dugoročne posledice po globalnu ekonomiju.

Osim toga, trgovinski sporazumi mogu imati direktan uticaj na poljoprivredni sektor, koji se suočava sa brojnim izazovima, uključujući klimatske promene, promene u potražnji i globalnu konkurenciju. Rolins je istakla da će postizanje povoljnijih trgovinskih uslova omogućiti američkim poljoprivrednicima da se takmiče na međunarodnom tržištu, što bi moglo poboljšati njihove izglede za uspeh.

U međuvremenu, analitičari upozoravaju da bi bilo kakva promjena u carinskim politikama mogla imati dalekosežne posledice. Naime, trgovinski rat između SAD i Kine je već uticao na globalne lance snabdevanja, a bilo kakve nove tarife ili trgovinske barijere mogle bi dodatno zakomplikovati situaciju.

Očekuje se da će se razgovori između SAD i Kine nastaviti i u narednim nedeljama, a analitičari prate situaciju s posebnim interesovanjem. Mnoge zemlje, uključujući američke saveznike, nadaju se da će se doći do rešenja koje će omogućiti stabilnost u trgovinskim odnosima i smanjiti neizvesnost koja je proizašla iz protekcionističkih politika.

Rolinsova je završila svoj intervju naglašavajući da je cilj administracije da stvori pravedniji i otvoreniji trgovinski sistem koji će koristiti svim zemljama. „Svi smo u tome zajedno, i svi imamo zajednički interes da se trgovina odvija na pravičan način“, zaključila je ona, pružajući nadu za budućnost međunarodnih ekonomskih odnosa. U ovom trenutku, očigledno je da trgovinski pregovori ostaju u fokusu američke administracije, a njihova dinamika može oblikovati ekonomsku politiku ne samo SAD, već i ostatka sveta.

Branko Simić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije