Podgorica – Preliminarni podaci crnogorske Uprave za statistiku (Monstat) otkrivaju da je trgovinski deficit Crne Gore u martu 2025. godine iznosio 313,9 miliona evra. Ovaj iznos predstavlja značajan porast u odnosu na februar, kada je deficit iznosio 271,3 miliona evra. Ove brojke ukazuju na pogoršanje trgovinske bilance u odnosu na prethodni mesec, što postavlja pitanje o ekonomskim trendovima i izazovima sa kojima se Crna Gora suočava.
U istom periodu, izvoz Crne Gore zabeležio je rast od 24,3 odsto u odnosu na isti mesec prošle godine, dostižući vrednost od 53,2 miliona evra. Ovaj skok izvoza može se pripisati povećanoj potražnji za crnogorskim proizvodima na stranom tržištu, kao i naporima lokalnih proizvođača da diversifikuju svoje izvozno tržište. Sa druge strane, uvoz je porastao za 11,6 odsto, dostižući 367,2 miliona evra. Ovaj porast uvoza može se objasniti potrebama za sirovinama i potrošačkim dobrima, ali i inflacionim pritiscima koji utiču na cene u zemlji.
Vrednost spoljnotrgovinske robne razmene Crne Gore u prvom kvartalu 2025. godine zabeležila je rast od 6,8 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, dostižući ukupno 1,08 milijardi evra. Ovaj trend rasta ukazuje na oporavak privrede i povećanu aktivnost u trgovini, što može biti znak pozitivnih promena u ekonomskom okruženju zemlje.
Izvoz i uvoz su ključni faktori koji utiču na ekonomsku stabilnost i rast zemlje. U skladu sa tim, analitičari ističu potrebu za jačanjem lokalne proizvodnje kako bi se smanjila zavisnost od uvoza i poboljšala trgovinska bilanca. U tom smislu, podrška državnih institucija lokalnim proizvođačima i investicijama u proizvodne kapacitete može doprineti dugoročnoj održivosti i stabilnosti crnogorske ekonomije.
Osim toga, postoji i potreba za diversifikacijom izvoznog portfolija, kako bi se smanjila zavisnost od pojedinih tržišta i povećala otpornost na globalne ekonomske promene. Ova strategija može uključivati i razvoj novih proizvoda koji su konkurentni na inostranim tržištima, kao i jačanje brendiranja i marketinga crnogorskih proizvoda.
U kontekstu globalnih ekonomskih izazova, kao što su inflacija, poremećaji u lancima snabdevanja i geopolitičke tenzije, Crna Gora se suočava sa dodatnim izazovima u održavanju stabilnosti svoje trgovinske bilanse. Ovi faktori mogu uticati na potražnju za crnogorskim proizvodima i dalje povećati pritisak na uvoz.
U narednim mesecima, od suštinske je važnosti da se preduzmu odgovarajuće mere kako bi se osiguralo da ekonomija Crne Gore ostane na pravom putu. To može uključivati i unapređenje zakonodavnog okvira koji podržava investicije, poboljšanje infrastrukture, kao i obezbeđivanje povoljnijih uslova za poslovanje.
U svetlu ovih podataka, crnogorske vlasti će morati da razmotre strategije koje će omogućiti održiv rast i smanjenje trgovinskog deficita. Fokusiranje na razvoj lokalne proizvodnje, kao i poboljšanje konkurentnosti crnogorskih proizvoda na međunarodnom tržištu, može biti ključno za ekonomski oporavak i dugoročnu stabilnost.
Kao što pokazuje trenutna situacija, trgovinski deficit predstavlja ozbiljan izazov za Crnu Goru, ali uz pravilan pristup i strategije, postoji potencijal za poboljšanje i rast. Ekonomija može postati otpornija i sposobnija da se nosi sa budućim izazovima, ako se usredsredi na održive prakse i razvoj domaće industrije.