Danas je zaustavljen dalji rast cene nafte. Cene su se stabilizovale na nivou nešto nižem od sedmogodišnjeg maksimuma koji su dostigle u utorak, pošto se na tržištima procenjuje da je mala verovatnoća da će prvi set američkih i evropskih sankcija uvedenih Rusiji poremetiti snabdevanje naftom.
Evropska nafta Brent se, prema podacima sa portala oilprice.com koji prati kretanje cena „crnog zlata“ u realnom vremenu, trguje na nivou od 96,92 dolara za barel, dok se cena američke WTI nafte kreće trenutno oko 91,97 dolara po barelu. Nafta Brent, koja se smatra međunarodnim standardom na naftnom tržištu, skočila je tokom jučerašnjeg trgovanja u jednom trenutku na najviši nivo u poslednjih sedam godina od čak 99,38 dolara za barel, ali je kasnije počela da opada.
Analitičari smatraju da je stabilizacija cena na tržištu rezultat kombinacije nekoliko faktora. Prvo, tržišta su reagovala na informacije o mogućem smanjenju potražnje za naftom usled globalnih ekonomskih previranja i usporavanja rasta u nekim ključnim ekonomijama. Drugo, očekivanja da će sankcije protiv Rusije imati manji uticaj na globalno snabdevanje nego što se prvobitno strahovalo, doprinela su stabilnosti cena.
U međuvremenu, analitičari ističu da bez obzira na trenutnu stabilnost, postoje rizici koji bi mogli ponovo pokrenuti rast cena. Na primer, sukob u Ukrajini i dalje izaziva zabrinutost među investitorima, posebno s obzirom na mogućnost da bi se sukob mogao intenzivirati. Takođe, nedavne odluke OPEC-a i drugih proizvođača nafte da zadrže ili smanje proizvodnju mogu doprineti daljoj nestabilnosti na tržištu.
Pored toga, potražnja za naftom u Aziji, posebno u Kini, ostaje ključna tačka u analizi tržišta. Ukoliko dođe do oporavka potražnje u ovoj regiji, moglo bi doći do porasta cena nafte. S obzirom na to da se Kina postepeno oporavlja od pandemije COVID-19, mnogi analitičari prate kretanje potražnje u ovoj zemlji kao ključni faktor koji bi mogao uticati na globalno tržište nafte.
U ovom trenutku, investitori su oprezni i prate vesti koje dolaze iz različitih krajeva sveta. U tom smislu, tržišta će verovatno ostati pod pritiskom dok se ne stabilizuje situacija u Ukrajini i dok ne dođe do jasnijih signala o potražnji iz Azije. Takođe, s obzirom na sve veće troškove proizvodnje, moguće je da će proizvođači nafte biti pod pritiskom da prilagode svoje strategije kako bi se prilagodili novim uslovima na tržištu.
S obzirom na sve navedeno, tržišta nafte bi mogla ostati nestabilna u narednim nedeljama, a investitori će morati pažljivo pratiti globalne ekonomske i političke događaje koji bi mogli uticati na cene. Za sada, čini se da je trenutna stabilizacija cena rezultat povučene reakcije tržišta na trenutne globalne okolnosti, ali dugoročne prognoze ostaju neizvesne.
U zaključku, tržište nafte ostaje izazovno, s brojnim faktorima koji utiču na cene. Od sankcija protiv Rusije do globalne potražnje, svaki od ovih elemenata igra važnu ulogu u oblikovanju budućnosti cena nafte. S obzirom na trenutne trendove, investitori će morati ostati budni i spremni na brze promene u dinamičnom svetu energetskih tržišta.